Drážďany / Dresden, 28.12.2017


Dobrý den,

přinášíme informace o mimořádných výstavách v roce 2018 ve Státních uměleckých sbírkách Drážďany a hlavní informace o skupinových slevách, otvíracích dobách a českých audioprůvodcích. Osoby mladší 17 let mají do všech muzeí SKD vstup zdarma.

Další naše novinky můžete sledovat i na našich facebookových stránkách www.facebook.com/drazdany.net.

FOTOGRAFIE v rozlišení pro tisk najdete na https://photos.app.goo.gl/r5LM6CAcKoIiDjjm1.

Fotografie v rozlišení pro tisk najdete na photos.google.com

Státní umělecké sbírky se těší na Vaši návštěvu!

Z Drážďan zdraví

Susanne Arens


Susanne Arens • Internationales Marketing Dresden | Mezinárodní marketing Drážďany • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. • mobil +49 172 2876891 • telefon +49 351 88961071 • St. Petersburger Str. 28/312 • D-01069 Dresden | www.internationales-marketing-dresden.de (DE) | www.drazdany.info (CZ) | www.facebook.com/drazdany.net | www.facebook.com/drazdany.nakupy | www.twitter.com/drazdany


Státní umělecké sbírky Drážďany

SKD (Staatliche Kunstsammlungen Dresden) patří k nejvýznamnějším a nejstarším muzejním komplexům na světě a zastřešují 15 muzeí v Drážďanech, Lipsku a Herrnhutu. Mezi nejznámější v Drážďanech patří barokní komplex Zwinger s budovou Semperbau, Rezidenční zámek a Albertinum. Osoby mladší 17 let mají do všech muzejí SKD vstup zdarma.

SKD - hlavní informace

KDY: 10–18 h, Muzea ve Zwingeru a v Albertinu jsou v pondělí zavřená, Rezidenční zámek je zavřený v úterý

České a cizojazyčné audioprůvodce www.drazdany.info/skd-cesky-audioguide (CZ)

VSTUPNÉ - Mladší 17 let zdarma | Školní třídy se speciálním formulářem s razítkem školy včetně pedagogického doprovodu zdarma | Skupinové slevy pro skupiny od 10 osob

www.drazdany.info/skd (CZ) | www.skd.museum (DE | EN | CZ i další jazyky)


ZWINGER A SEMPERBAU

Zwinger s Obrazárnou Starých mistrů © DMG, Frank Exss

V barokním areálu Zwinger se nachází známý Matematicko-fyzikální salón a Sbírka porcelánu. Zwinger byl postavený začátkem 18. století a směrem k Labi otevřený. V roce 1855 byla směrem k náměstí Theaterplatz postavena budova Semperbau, v níž se nachází Obrazárna Starých mistrů. Všechny výstavy jsou otevřené kromě pondělí denně od 10 do 18 hodin. 

Kombinovaná vstupenka pro skupiny od 10 osob stojí 9 euro a platí na všechny výše uvedené expozice. V obrazárně je za 3 eura k dispozici český audioprůvodce.

Zwinger a Semperbau - mimořádné výstavy v roce 2018

9.3.–3.6.2019 | VERONESE - „DER CUCCINA-ZYKLUS“, RESTAUROVANÉ MISTROVSKÉ DÍLO | Výstava věnovaná dokončení čtyřletých restauračních prací na obrazech, které Veronese vytvořil kolem roku 1571 pro benátskou rodinu Cuccina.

23.6.–7.10.2018 | MICHELANGELO - GIAMBOLOGNA A MEDICEJSKÁ KAPLE | Čtyři nově objevená díla z drážďanské Sbírky soch. Čtyři alabastrové sošky se dostaly do Drážďan z italské Florencie kolem roku 1570 jako dar Cosima de'Medici drážďanskému dvoru.

28.9.2018–6.1.2019 | „DAS SCHÖNSTE PASTELL, DAS MAN JE GESEHEN HAT.“ (Nejkrásnější pastel, který byl kdy spatřen) Čokoládová dívka od Jean-Etienne Liotarda | Jedno z nejznámějších děl v drážďanské obrazové galerii: Čokoládová dívka švýcarského umělce Jean-Etienne Liotarda. Známá malířka pastelů Rosalba Carriera ho popsala jako „nejkrásnější pastel". V Drážďanech visí již od roku 1745. V 18. století byla čokoláda novým exotickým a především drahým zbožím, braným jako stimulant, stejně jako čaj, káva či tabák. Svou popularitu si obraz získal ale hlavně díky do té doby zřídka ztvárněnému motivu. Ten předjímá pozdější umění v době osvícenství a realismu 19. století, kdy se na obrazech stále častěji objevovaly motivy z každodenního života běžných lidí. Výstava obsahuje asi 80 vynikajících děl, z nichž polovina je zapůjčena od významných mezinárodních sbírek, jako je francouzský Louvre nebo Britské muzeum v Londýně.

INTERNET: www.drazdany.info/zwinger-semperbau  (CZ) | https://www.skd.museum/cs/navsteva/obrazarna-starych-mistru/ (CZ) | https://gemaeldegalerie.skd.museum/ (DE)


REZIDENČNÍ ZÁMEK

Rezidenční zámek Státní uměleckých sbírek © DMG, Frank Exss

Hned naproti Zwingeru se nachází zrestaurovaný a v roce 2004 nově otevřený Rezidenční zámek (Residenzschloss). V Rezidenčním zámku se nachází tyto výstavy: Historická Zelená klenba, Nová Zelená klenba, Turecká komora, Zbrojnice, Výstava kurfiřtské garderóby a zbraní v renesančním křídle zámku, Mincovní kabinet, věž Hausmannsturm (otevřená duben–říjen) a aktuální výstavy. Ty se konají zpravidla v nejvyšším patře zámku v prostorách zvaných Kupferstich-Kabinett (Mědirytecký kabinet). Výstavy jsou otevřené kromě úterý denně od 10 do 18 hodin.

Kombinovaná vstupenka pro skupiny od 10 osob stojí 11 euro a platí na všechny výstavy v Rezidenčním zámku s výjimkou Historické Zelené klenby. Vstupenka do Historické Zelené klenby stojí 12 euro a je vydávána na určitý čas vstupu. Kombinovaná celodenní vstupenka do Rezidenčního zámku včetně Historické Zelené klenby stojí 19,50 euro. Český audioprůvodce je zahrnut v ceně vstupného. 

Kupferstich-Kabinett - mimořádné výstavy v roce 2018

3.3.–27.5.2018 | MANIERA BASELITZ | Výstava u příležitosti 80. narozenin Georga Baselitze, která prezentuje umělcovu grafickou tvorbu v dialogu s významnými manýristickými díly.

29.6.–23.9.2018 | ECERCISES IN FREEDOM. Polské konceptuální umění 1968–1981 | Polská umělecká scéna se v porovnání s ostatními socialistickými zeměmi vyznačovala v 60. a 70. letech 20. století velkou otevřeností a rozmanitostí pohledů. Vystavena budou nejen umělecká díla, ale i dokumenty, fotografie a další materiál z depozitáře Archiv der Avantgarden.

26.10.2018–20.1.2019 | IM REICH DER MÖGLICHKEITEN (V říši možností) – Italské kresby 16. století | Od nepaměti umělci kreslí, aby dali svým myšlenkám formu, aby cvičili své ruce i oči, aby zachytili obrazové vize. Jižně od Alp toto umění dosáhlo v 16. století svého vrcholu. Na základě výběru z vlastních depozitářů grafiky nabízí Kupferstich-Kabinett příležitost objevit rozmanitost italských mistrných kreseb vrcholné a pozdní renezance. Zastoupeny jsou tu skici obrazů, jakož tvorba vzniklá bez konkrétního účelu jen z umělcovy svobodné vůle. Rychlé náčrty tu lze nalézt vedle pečlivě provedených kompozic. Důvodem k výstavě je současný katalogizační projekt průzkumu kreseb italské éry „Cinquecento“ v depozitářích drážďanské sbírky Kupferstich-Kabinett. Kromě známých, ale kvůli své křehkosti jen zřídka vystavovaných, děl, budou k vidění i nové objevy tohoto bohatého fondu.

INTERNET: www.drazdany.info/rezidencni-zamek (CZ) | https://www.skd.museum/cs/navsteva/medirytecky-kabinet/ (CZ) | https://kupferstich-kabinett.skd.museum (DE)


NOVÁ ZELENÁ KLENBA V REZIDENČNÍM ZÁMKU

Nová Zelená klenba v Rezidenčním zámku © DRAZDANY.info

V Nové Zelené klenbě (Neues Grünes Gewölbe) mohou návštěvníci obdivovat na tisícovku uměleckých děl ze zlata, stříbra, drahých kamenů, slonoviny a exotických materiálů z bezprostřední blízkosti díky vitrínám z nereflektujícího skla a modernímu osvětlení. Zatímco Historická Zelená klenba představuje umělecká díla v honosných komnatách navržených samotným Augustem Silným, v Nové Zelené klenbě jsou z části i poklady, které přišly do Saska až později. K jedinečným kouskům kabinetu patří mimo jiné díla drážďanského dvorního klenotníka Dinglingera, jako např. „Velkomogul Aureng-Zeb slaví narozeniny“, „Zlatý kávový servis“ nebo také „Drážďanský Zelený diamant“.

Informace o vstupném viz předchozí článek. Český audioguide je zahrnut v ceně vstupného.

Mimořádná výstava v místnosti Sponsel-Raum

24.03.–24.06.2018 | AUGEN-BLICKE | Barokní umění ze slonoviny skýtá široké spektrum kunsthistorických náhledů a interpretací. Zelená klenba spravuje jednu z jeho nejvýznamnějších evropských sbírek a v místnosti Sponsel-Raum v expozici Nové Zelené klenby představuje vybraná umělecká díla pocházející zejména ze 17. a 18. století. Po první části výstavy pod názvem "AN-SICHTEN", otevřené 11. října 2017, následuje na jaře 2018 část druhá. Důraz je opět kladen na díla ze slonoviny. Tentokrát budou ale k vidění především portréty, obrazy a medailonky, přičemž se tu setkají umělecká dílá různého druhu a žánru. Barokní slavnosti, kouzlo Commedia dell’Arte, ale také groteskní trpaslíci ožívají ve figurkách ze slonoviny, kameniny, porcelánu i na grafických předlohách.

INTERNET: www.drazdany.info/rezidencni-zamek (CZ) | https://www.skd.museum/cs/navsteva/zelena-klenba/ (CZ) | https://gruenes-gewoelbe.skd.museum/ (DE)


ALBERTINUM A LIPSIUSBAU

Albertinum sousedící s výstavní síní Lipsiusbau © DMG, Frank Exss

Po opravě a přestavbě se nové Albertinum od června roku 2010 zaměřuje na prezentaci umění od romantismu až do současnosti. V Albertinu se nachází Galerie Nových mistrů,  Sbírka soch a plastik i mimořádné výstavy. Setkáme se zde s mistrovskými díly Friedricha a dalších zástupců romantismu (Carus, Dahl, Richter), francouzských a německých impresionistů (Monet, Degas, Liebermann, Slevogt), expresionistů jako byli Otto Dix a umělci ze skupiny Die Brücke (Kirchner, Schmidt-Rottluff) a zástupců drážďanské secese (Kretzschmar, Lohse). Současné umění je zde zastoupeno různými žánry. Sbírku tvoří malby a plastiky (mj. George Baselitz, Dan Graham, Luc Tuymans), audio a video instalace. Dvě místnosti dlouhodobě představují výběr z díla Gerharda Richtera.

Kombinovaná vstupenka pro skupiny od 10 osob stojí 9 euro a platí na všechny expozice v Albertinu. Český audioguide je v ceně vstupenky.

Albertinum a Lipsiusbau - mimořádné výstavy v roce 2018

15.12.2017–15.04.2018 | CARL LOHSE. Expresionista | Carl Lohse (1895–1965) vytvořil brilantní expresionistické dílo. V přelomové umělecké éře po první světové válce byl jeho malířský styl jedním z nejvíce nekompromisních. Po propuštění ze zajetí našel z Hamburku pocházející umělec finanční podporu ve městě Bischofswerda poblíž Drážďan. Od podzimu 1919 do jara 1921 zažil malíř největší tvůrčí rozmach. Mladý expresionista dospěl k pozoruhodné samostatnosti, maluje virtuózně a vehementně. Šokující jsou odstíny barev portrétů a krajinomaleb, odvážné jsou formu bořící monumentální busty a kresby. Ve věku pouhých 25 let našel Lohse svoji vlastní mocnou řeč, se kterou vyjadřoval pocity z období poválečné krize. Výstava koncipovaná ve spolupráci s galerií Ernst Barlach Haus Hamburg se soustředí na jeho raná díla a v tomto rozsahu poprvé sdružuje hlavní umělecká díla z veřejných i soukromých sbírek, která doplňuje o Lohsova pozdní díla vzniklá v NDR.

Léto 2018 | SLAVS AND TATARS | Výstavní síň v budově Lipsiusbau naproti Albertinu | Umělecký kolektiv Slavs and Tatars prezentuje svou tvorbu zakládající se na rešerších k tématům tradice, zvyky, jazyk, antropologie a politika.

Podzim 2018 | RUTH WOLF-REHFELDT A DAVID HORVITZ - NEBE V LOS ANGELES | Výstava grafik, které Ruth Wolf-Rehfeldt (*1932) vytvořila v 70. a 80. letech na psacím stroji a jejich reflexe v tvorbě Davida Horvitze (*1982, Los Angeles).

Prosinec 2018 | THE MEDEA INSURRECTION | Východoněmecké umělkyně a jejich dvojí protest bez ohledu na železnou oponu | Výstavní síň v budově Lipsiusbau naproti Albertinu

INTERNET: www.drazdany.info/albertinum  (CZ) | www.drazdany.info/lipsiusbau  (CZ) | https://www.skd.museum/cs/navsteva/galerie-novych-mistru/  (CZ) | https://albertinum.skd.museum/ (DE)


UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ MUZEUM - ZÁMEK PILLNITZ

Uměleckoprůmyslové muzeum bylo založeno v roce 1876 jako vzorová sbírka průmyslových a řemeslných výrobků. Od roku 1964 sídlí ve Vodním a Horním paláci (Wasserpalais a Bergpalais) zámeckého areálu v Pillnitz a návštěvníkům otvírá své brány od počátku května do konce října.

Vstupenka platí do Uměleckoprůmyslového muzea (Kunstgewerbemuseum), do Zámeckého muzea (Schlossmuseum), do zámeckého park a skleníků. Pro skupiny od 10 osob stojí 7 euro na osobu.

Uměleckoprůmyslové muzeum Pillnitz - mimořádné výstavy v roce 2018

28.4.–4.11.2018 | SIBYLLE 1956–1995 časopis pro módu a kulturu | Co je dnes ženský časopis Brigitte, to byla v NDR Sibille. Tento "časopis pro módu a kulturu" vycházel od roku 1956 šestkrát ročně. S nákladem 200 000 výtisků bylo každé vydání vzácným a nedostatkovým zbožím a vždy okamžitě vyprodané. Kromě článků o umění, architektuře a zdraví, byl z velké části tvořen fotografiemi. Angažovaní fotografové byli špičkami ve svém oboru a svými explicitními uměleckými nároky pomohli vytvořit "East Vogue" s kosmopolitním šarmem. Výstava v uměleckoprůmyslovém muzeu představuje hlavní fotografy časopisu, mezi které patří především Sibylle Bergemann, Arno Fischer, Ute Mahler, Sven Marquardt a Elisabeth Meinke. Součástí výstavy je také chronologický přehled vydání SIBYLLE, jak originálů tak reprodukcí. Od prvního vydání v roce 1956 až k exemplářům z devadesátých let. K vidění jsou také některé oděvy vyrobené v NDR, šperky a módní návrhy.

25.8.–4.11.2018 | VON STAUB ZU GLITZER - Z prachu třpyt. Aneb jak vznikají křišťálové lustry. | Zámek Pillnitz - palác Bergpalais | "Rostoucí" umělecká díla designerského dua ZORYA, které tvoří Zdeněk Vacek a Daniel Pošta z Prahy.

INFORMACE: www.drazdany.info/umeleckoprumyslove  (CZ) | https://www.skd.museum/cs/navsteva/muzeum-umeleckych-remesel/  (CZ) | https://kunstgewerbemuseum.skd.museum/ (DE)


Změny vyhrazeny. Za uvedené údaje neručíme. Zkontrolujte si před cestou všechny údaje na www.skd.museum.


ODKAZY

KALENDÁŘ AKCÍ www.drazdany.info/kalendar

ČASTÉ DOTAZY www.drazdany.info/FAQ

NEWSLETTER www.drazdany.info/telegram

PRO CESTOVNÍ KANCELÁŘE www.drazdany.info/cestovky


VYDAVATEL ZPRAVODAJE

Susanne Arens (dříve Gertoberens) • Internationales Marketing Dresden | Mezinárodní marketing Drážďany • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. • mobil +49 172 2876891 • telefon +49 351 88961071 • St. Petersburger Str. 28/312 • D-01069 Dresden | www.internationales-marketing-dresden.de (DE) | www.drazdany.info (CZ) www.facebook.com/drazdany.net | www.facebook.com/drazdany.nakupy | www.twitter.com/drazdany


NEPOSÍLAT?

V případě, že ZPRAVODAJ nechcete dostávat, odpovězte prosím na tento e-mail předmětem "NEPOSÍLAT".

Naším cílem je zasílat informace pouze lidem, kteří o něj mají skutečně zájem. Budeme rádi, pokud jej tedy například doporučíte svým kolegyním, kolegům či spolupracovníkům, kteří se zabývají turistikou a cestováním a kteří o naše informace stojí.