V Drážďanech platí několik druhů jízdenek. Čtyřjízdenka (4er-Karte), denní jízdenka (Tageskarte), rodinná denní (Familientageskarte), přeshraniční jízdenka Elbe-Labe (Tageskarte/ Kleingruppenkarte Elbe-Labe). Rovněž existují měsíční a roční síťové jízdenky. Jednotlivá jízda přišla v roce 2018 na 2,40 euro. Ceny jízdenek se mění každý rok.

Externí odkaz na oficiální plánek DVB

Výhodnější než jednotlivá jízda je tzv. čtyřjízdenka (4er-Karte), čili jízdenka na čtyři jízdy. Tu můžete používat i při jízdě přes více zón. V tom případě je třeba označit příslušný počet jízd (např. 2 zóny označit 2 jízdy, jedou-li 2 lidé přes 2 zóny musí na čtyřjízdence označit všechny čtyři jízdy atd.). Pokud chcete jet pouze krátký úsek, tj. max 4 zastávky můžete si koupit jízdenku na 4 krátké jízdy (4er-Karte – Kurzstrecke). Na jízdních řádech jsou ony čtyři (u krátkých zastávek pět) zastávky vždy vyznačeny plnými puntíky u jmen zastávek.

Oblíbenou speciální nabídkou je i jednodenní rodinná jízdenka (Familientageskarte resp. Familienticket) pro žlutě označenou tarifní zónu č. 10 Dresden (tj. např. na trase z hl. nádraží na letiště). Ta po označení platí pro dvě dospělé osoby a max. 4 děti (6-14 let) celý den až do 4 h příštího rána.

Bezplatně cestují děti do 6 let, skupiny dětí z mateřských škol a těžce zdravotně postižení s průkazem. Děti od 6 do 14 let včetně mohou využívat zlevněné jízdné.

Jízdenka se kupuje ve žlutých automatech dopravního svazu VVO (pozor, automaty vrací jenom kovové drobné) a je platná pro tramvaje, autobusy a s-bahn. Jízdenku je nutno označit datem v tramvajích a autobusech. POZOR: pro vlaky rychlodráhy (S-Bahn) se musí jízdenka označit v modrém cvakátku již na nástupišti!!! (viz obrázek nahoře)

DŮLEŽITÉ: V Drážďanech často tramvaje zastavují pouze na znamení. Před danou zastávkou stiskněte barevné tlačítko H ve voze. Nízko umístěné tlačítko s invalidním vozíkem slouží k trvalému otevření dveří, tak aby se dveře nezavřely samy automaticky. Po stlačení tlačítka se symbolem vozíku musí dveře zavřít řidič tramvaje.

JÍZDENKOVÝ AUTOMAT: ceny jízdného a vysvětlivky najdete na www.drazdany.info/jizdenkovy-automat.

Jízdenku je nutno označit datem v tramvajích a autobusech, pro vlaky rychlodráhy (S-Bahn) se musí jízdenka označit v modrém cvakátku již na nástupišti!!!

Schémata sítě linek MHD v Drážďanech

Síť MHD v Drážďanech (PDF | 0,60 MB) www.dvb.de/-/media/files/liniennetz/dvb_lnp_standard_pdf.pdf

Síť MHD v Drážďanech (JPG | 2,35 MB) www.dvb.de/-/media/files/liniennetz/dvb_lnp_standard_jpg.pdf

Drážďany a region - Plánek centra a plánky linek MHD

Linky na plánku centra (PDF 1,3 MB) www.dvb.de/-/media/files/liniennetz/innenstadtplan_pdf.pdf

Topografická mapa - celé Drážďany (PDF 3,5 MB) www.dvb.de/-/media/files/liniennetz/dvb-stadtplan-liniennetz-dresden-bus-und-bahn_vorderseite.pdf

Topografická mapa linek - Drážďany a region (PDF 25 MB) www.vvo-online.de/doc/VVO-Liniennetzplan-topografisch.pdf

MHD v Drážďanech a regionu - informační weby

Jízdenky se prodávají ve žlutých automatech na hlavních zastávkách. Hlavní jízdenky lze koupit i v automatu přímo v tramvaji. V autobusech lze jízdenku koupit rovněž u řidiče www.dvb.de/cs-cz/jizdenky/kde-jsou-v-prodeji-jizdenky/

Stránka Dopravního podniku Drážďany v češtině viz www.dvb.de/cs-cz (CZ | DE | EN | PL)

Stránka dopravního svazu VVO v češtině viz www.vvo-online.de/cs (CZ | DE | EN)

Stručný přehled informací o MHD v Drážďanech v češtině www.drazdany.info/mhd (CZ)

SPECIÁLNÍ NABÍDKA: na MHD v Drážďanech platí rovněž jízdenka LABE-ELBE viz také článek VVO: Informace o síťové jízdence Labe-Elbe do Saska