Zámek a park Pillnitz © Schloesserland-Sachsen.de

V době baroka, takříkajíc před branami Drážďan, zakoupil zámek Pillnitz saský kurfiřt August Silný, aby jej věnoval své nejoblíbenější metrese, hraběce Anně Constancii von Cosel. Poté, co hraběnka Coselová upadla v nemilost saského dvora, nechal August v letech 1720 až 1724, zámek kompletně přestavět. Podle návrhu architekta Daniela Pöppelmanna byly postaveny dva reprezentativní paláce,  »Wasserpalais« (Vodní palác) přímo u řeky Labe a »Bergpalais« (Horní palác) směrem k slunným labským svahům. Tím vznikl základ největšího zámeckého komplexu v Evropě, vytvořeném v čínském stylu, tzv. »Chinoiserie«. Později, za Friedericha Augusta Spravedlivého se zámek Pillnitz se stal letní rezidencí saského královského rodu (r. 1868).

V palácích Bergpalais a Wasserpalais se dnes nachází »Uměleckoprůmyslové muzeum / Kunstgewerbemuseum« a v »Novém paláci / Neues Palais« návštěvníci najdou zámecké muzeum »Schlossmuseum«. Obě muzea jsou otevřena od května do října. Návštěvníci zámeckého muzea uvidí královskou dvorní kuchyni (Hofküche), klasicistní sál s nákladně zdobenou kupolí tzv. Kuppelsaal i zdejší katolickou kapli a dozví se zajímavosti z mnohdy pohnuté historie někdejší královské letní rezidence.

Zámecký park

Zámecký park se pyšní více než 2000 dřevinami a přes 600 rostlinami a zve v každém ročním období k procházkám. V rozlehlém parku najdeme zahrady v anglickém, holandském a čínském stylu. Saský dvůr se ve svém letním sídle věnoval především oslavám, odpočinku v přírodě a hrám. Dvorská společnost se ráda kochala pohledem na zámek z vodní hladiny řeky Labe. Dvořané se vozili na honosných reprezentativních gondolách a loďkách. Jedna z těchto gondol, krásná a fantasticky zdobená, je dodnes k vidění v parku na západní straně zámeckého komplexu budov. V oranžérii a sklenících kvetou palmy a vzácné cizokrajné rostliny. Svůj vlastní skleník má 250letá kamélie. Tento keř o velikosti vzrostlého stromu se každoročně v předjaří rozzáří desetitisíci karmínovými květy.

Pillnitzká zámecká zahrada tzv. »Lustgarten« (česky »Rozkošná zahrada« či poetičtěji »Libosad«) nacházející se mezi paláci »Wasserpalais« (Vodní palác) a »Bergpalais« (Horní palác) byla v minulých letech nákladně restaurována podle historické předlohy z roku 1890. Tu na konci 19. století vytvořili umělci a zahradní architekti Peter Joseph Lenné a Gustav Friedrich Krause.

Nově zrekonstruovaná pillnitzká fontána je řízena větrným senzorem, který je instalován na budově zámeckého muzea. V závislosti na síle větru upravuje automatický režim výšku vodního paprsku a brání, aby se proud vody dostal na okolní nově a nákladně osazené květinové záhony.

Botanickou zvláštností je přes 230 let stará kamélie, která kvete od poloviny února do poloviny dubna a jež je v zimních měsících chráněna obrovským skleníkem. Ve znovu otevřeném historickém skleníku Palmenhaus jsou australské a jihoafrické rostliny. Zámecké muzeum se věnuje dějinách zámku a životě u dvora, módě čínského stylu jakož i barokní kultuře oslav a her. Katolická kaple přibližuje tehdejší náboženský život v zámku.

Jak se dostanete k zámku Pillnitz?

 Zámek a park Pillnitz © Schloesserland-Sachsen.de

Nejromantičtější je vypravit se na zámek Pillnitz jedním z kolesových parníků Saské paroplavby. Kotviště parníku se nachází přímo pod zámeckým parkem. Od roku 2014 jezdí historický parníky opět na tzv. »Zámeckou plavbu čili Schlösserfahrt« a zpět. Plují proti proudu řeky Labe, kolem tří impozantních labských zámků: zámku Albrechtsberg, vily Lingnerschloss a zámku Eckberg a proplouvají pod mostem »Blaues Wunder / Modrý zázrak« přes. V Drážďanech kotví parníky na nábřeží Terassenufer, kde se nachází rovněž informační centrum Saské paroplavby a jednotlivá mola.

K zámecké zahradě jezdí z Drážďan (ze zastávky Schillerplatz) autobus č. 63. Přijedete-li na kole po cykloszece z Pirny nebo ze centra Drážďan, můžete využít přívoz.

Schloss & Park Pillnitz die größte chinoise Schlossanlage Europas. Der Schlosspark mit mehr als 2000 Gehölzen und über 600 Kübelpflanzen lädt zu jeder Jahreszeit zu erlebnisreichen Spaziergängen ein. Eine botanische Besonderheit ist die über 230 Jahre alte Kamelie, die während der Blütezeit von Mitte Februar bis Mitte April in ihrem begehbaren Schutzhaus besichtigt werden kann. Im historischen Palmenhaus entfalten sich vorrangig australische und südafrikanische Pflanzen. Das Schlossmuseum im Neuen Palais informiert über die Geschichte der Schlossanlage und das höfische Leben seiner Bewohner, die Mode der Chinoiserie sowie die Fest- und Spielkultur des Barocks. Die Katholische Kapelle bringt das religiöse Leben im Schloss lebendig und zeitgemäß nahe. Schloss & Park Pillnitz Schloss & Park Pillnitz Schloss & Park Pillnitz

OTEVŘENO: Zámecký park (Schlosspark) denně od 6 h až do setmění | Zámecké muzeum (Schlossmuseum) a Uměleckoprůmyslové muzeum (Kunstgewerbemuseum) květen až říjen út–ne 10–18 h | listopad až březen: jen soboty a neděle jen prohlídky s německým průvodcem | skleníky Palmenhaus a Kamelienhaus polovina února až polovina května denně 10–17 h

ADRESA: August-Böckstiegel-Straße 2, 01326 Dresden, TELEFON: +49 (0)351 2 61 32 60, GPS: 51.0077737,13.8751537

DOPRAVA: Z centra Drážďan (např. zastávka Prager Strasse) autobusem č. 63 do zastávky »Pillnitzer Platz« nebo »Leonardo da Vinci-Straße«. Nebo tramvají č. 2 na konečnou »Kleinzschachwitz Endhaltestelle«, odtud cca 10 minut pěšky k přívozu přes Labe do Pillnitz

PARKOVÁNÍ: zhruba 5 minut pěšky od hlavního vchodu do zámku se nachází Parkoviště "Parkplatz Pillnitz" pro autobusy a automobily v Lohmener Straße (poplatek za auto 3 € na den) - poloha na mapě goo.gl/maps/LGaSH2PDFsN2  | Parkoviště v ulici Leonardo-da-Vinci-Straße (rovněž za poplatek)

VSTUPNÉ: celodenní vstupenka do zámku, parku a skleníků »Tagesticket Schloss und Park Pillnitz« od 10–18:00 hod v období 30.3.–3.11.2019 |  jednotlivé 8 €/ 6 € | skupinové od 10 osob 7,00 €/osoba | VSTUPNÉ DO PARKU: od 6 do 18:30 hodin v období 30.3.–3.11.2019 | celodenní vstupenka do parku a skleníků »Tagesticket Park Pillnitz« jednotlivé 3 €/ 2 € skupinové od 10 osob 2,50 €/osoba (od 18 hodin se neplatí vstupné, park je otevřen do setmění) | ZAVŘENO: 3.11.2019–29.3.2020 | mladší 16 let všude zdarma

SERVIS: mimořádné výstavy, obchod v muzeu, prohlídky DALŠÍ INFO: kavárna v zámeckém hotelu zámecké prohlídky a prohlídky parkem prohlídky pro tělesně postižené | BEZBARIÉROVOST: omezený přístup pro postižené, přístup vhodný pro postižené ve všech prostorách, WC pro postižené | www.zeme-zamku-sasko.cz (CZ) | www.drazdany.info/pillnitz (CZ) | www.schlosspillnitz.de (DE)

Přejít na Google Maps | Záznam na Google Places

Německý text článku

DE: Schloss & Park Pillnitz | Leichtigkeit und Blütenzauber | Kurfürst August der Starke erwarb die Anlage einst für seine Favoritin Anna Constantia von Cosel. Als Sachsens berühmteste Mätresse später in Ungnade und das Schloss an ihn zurückfiel, ließ August nach Plänen des Architekten Matthäus Daniel Pöppelmann das Berg- und das Wasserpalais errichten. Die grandiose, direkt an der Elbe gelegene Schloss- und Parkanlage gilt als Paradebeispiel des chinoisen Stils, der die Architektur des fernen Ostens mit der des Barocks verschmelzen lässt. Fernab vom Trubel der Residenzstadt Dresden gelegen, diente sie der fürstlichen Familie im Sommerhalbjahr als „Spielschloss“ und Rückzugsort in die Natur. Eindrucksvoll ist es, wenn man sich dem Lustschloss mit den geschwungenen Dächern von der Elbe aus nähert. Diesen Anblick genoss schon Augusts Hofgesellschaft; gern ließ man sich in fantasievoll gestalteten Gondeln auf der Elbe spazieren fahren. Eine von ihnen blieb erhalten und kann im Park bewundert werden. Noch heute laden der Englische, der Holländische und der Chinesische Garten zum Flanieren ein und bezaubern mit ihrer Fülle fremdländischer Gehölze und prächtigem Blumenschmuck. Die Orangerie und das in neuer Pracht erstandene Palmenhaus locken mit ihren exotischen Kostbarkeiten botanisch Interessierte ebenso wie die berühmte 250-jährige japanische Kamelie. Sie hat mittlerweile die Ausmaße eines Baumes und wird im Winter durch ein eigenes Glashaus geschützt. Ihre Blütenpracht im Frühjahr zieht den Betrachter stets aufs Neue in den Bann. Ilm Sommerhalbjahr öffnen in den Schlosspalais das Kunstgewerbemuseum und das Schlossmuseum ihre Pforten. Letzteres ermöglicht die Besichtigung der Königlichen Hofküche, des klassizistischen Kuppelsaals und der Katholischen Kapelle und vermittelt Details aus der bewegten Geschichte der einstigen Sommerresidenz. | www.schlosspillnitz.de