Prvomájová přehlídka parníků z flotily Saské paroplavební společnosti © LHD, Sylvio Dittrich

Na 1. května je v Drážďanech přichystána impozantní přehlídka nejstarší a největší parní flotily na světě. Ráno v 10 hodin vypluje všech devět historických kolesových parníků a dvě moderní salonní lodi Saské paroplavební společnosti (Sächsische Dampfschiffahrt) proti proudu z drážďanského nábřeží Terrasenufer směrem k zámku Pillnitz. Nádherný výhled je zaručen například z "balkónu Evropy", tedy ze známé Brühlovy terasy (Brühlsche Terrasse). Přehlídku je možné sledovat i z drážďanských mostů nebo z nábřeží Labe. Saská paroplavební společnost pořádá tuto oblíbenou přehlídku každoročně u příležitosti zahájení letní sezóny.

O Saské paroplavbě

Se svými devíti historickými kolesovými parníky postavenými mezi lety 1879 a 1929 představuje Saská paroplavební společnost nejstarší a největší flotilu kolesových parníků na světě. Kolesové parníky pocházející z 19. století jsou dnes klasifikované jako technické památky a jsou dodnes v provozu na trase mezi Míšní a Bad Schandau. Tyto parníky lze rovněž rezervovat pro charterové výlety. Pokladem flotily je parník „Diesbar“ z roku 1884, který je jako jediný ze saské flotily dodnes provozován s kotly na uhlí. Jeho parní stroj pochází z roku 1841 z parníku „Bohemia“.

Jak si koupit jízdenku?

Všichni, kteří se chtějí účastnit prvomájové plavby přímo na palubě jedné z jedenácti lodí Saské paroplavby, si musí pospíšit. Jízdenky jsou každý rok vyprodané dlouho dopředu. Dobrá zpráva ovšem je, že není těžké si jízdenky objednat online, a to i z České republiky. Funguje to následovně: nahoře na stránce www.saechsische-dampfschiffahrt.de (DE | EN) je modrý štítek s nápisem "TICKETS". Na ten kliknete a dostanete se ke kalendáři. V kalendáři zvolíte datum, tj. první květen, a po kliknutí se Vám zobrazí dostupné jízdenky s nápisem "Flotteparade" tj. přehlídka flotily. Vyprodané lodě mají poznámku "ausverkauft". Jízdenky lze zaplatit buď kreditní kartou, nebo si nechat poslat fakturu a zaplatit bankovním převodem. Jakmile budou jízdenky zaplacené, obdržíte rezervační číslo (tzv. Buchungsnummer) a s ním si je u pokladny "Sächsische Dampfschifsfahrt" ve skleněném domečku na levém labském nábřeží Terassenufer můžete během otvírací doby vyzvednout.

Saská paroplavba - hlavní informace

Prvomájová přehlídka parníků - hlavní informace

KDY: 1.5.2020, 10–13:30

KDE: pokladna a kotviště na nábřeží Terrassenufer, pod promenádou Brühlsche Terrasse, Dresden

JÍZDENKY viz modrý štítek "TICKETS" nahoře na stránce www.saechsische-dampfschiffahrt.de (DE | EN) | telefon +49 (0)351 866 090 (po–pá 9:00–16:30)

Kompletní plavební řád platný pro sezónu 2017 najdete jako soubor pdf na adrese www.saechsische-dampfschiffahrt.de/fahrtenangebot/fahrplan/ (DE) resp. www.saechsische-dampfschiffahrt.de/en/cruises/timetable/ (EN) | www.drazdany.info/prehlidka-parniku (CZ) | Událost na Facebooku: www.facebook.com/events/601268807274179/

Fotogalerie

Parník Meissen z roku 1885 projíždí pod mostem Blaues Wunder ve východní drážďanské čtvrti Loschwitz

Pohled z paluby parníku Saské paroplavby na zámek Pillnitz

Přehled flotily Saské paroplavby

Vysvětlivky: Baujahr - rok postavení, Salonschiff - salónní loď, Personendampfer - osobní parník, Motorschiff - motorová loď | Přehled lodí Saské paroplavby si můžete stáhnout na odkazu href="http://de24.cz/pdf/Paroplavba_prehled_lodi.pdf (PDF, velikost 747 KB)

{mosmap lat='51.053690'|lon='13.742156'|centerlat='51.053690'|centerlon='13.742156'|zoom='17'|text='Kotviště Saské paroplavební společnosti'|marker='0'}

Německý text článku

Flottenparade der Sächsischen Dampfschiffahrt: 1. Mai 2019 | Am ersten Mai kann man in Dresden das imposante Defilee der ältesten und größten Dampfschiff-Flotte der Welt erleben. Morgens um 10 Uhr legen alle neun historischen Raddampfer und die beiden modernen Salonschiffe der Sächsischen Dampfschiffahrt vom Dresdner Terrassenufer elbaufwärts in Richtung Schloss Pillnitz ab. Einen herrlichen Ausblick hat man garantiert vom Balkon Europas, d. h. von der „Brühlsche Terrasse“ genannten Promenade. Man kann der Parade von einer der Dresdner Brücken oder vom Ufer aus zuschauen. Die Sächsische Dampfschiffahrt veranstaltet die beliebte Flottenparade alljährlich zum Beginn der Sommersaison.