Pevnost Königstein, 10. 7. 2019


Vážená paní redaktorko, vážený pane redaktore,

v sobotu 27. července 2019 se konají na pevnosti Königstein velké renesanční slavnosti »Renaissance-Fest« k příležitosti 400. výročí jedné z hlavních budov, kterou je Hrad Jana Jiřího »Georgenburg«. Večer završí koncert renomovaného instrumentálního souboru »lautten compagney BERLIN«.

Máte-li zájem o renesančních oslavách napsat článek či natočit reportáž, můžete se naším prostřednictvím akreditovat. Obraťte se na nás i v případě zájmu o bližší informace, materiály, fotky nebo zprostředkování kontaktu pro rozhovory.

FOTOGRAFIE v rozlišení pro tisk najdete na: www.press-area.com/festung-koenigstein/bildarchiv | Download-Login/Benutzername: presse | heslo: ert678

Hudba, tanec i kostýmy přenesou návštěvníky do časů renesance.

Pevnost Königstein se těší na Vaši návštěvu!

Z Drážďan zdraví

Susanne Arens


Susanne Arens • Internationales Marketing Dresden | Mezinárodní marketing Drážďany • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. • mobil +49 172 2876891 • telefon +49 351 88961071 • St. Petersburger Str. 28/312 • D-01069 Dresden | www.internationales-marketing-dresden.de (DE) | www.drazdany.info (CZ) www.facebook.com/drazdany.net | www.facebook.com/drazdany.nakupy | www.twitter.com/drazdany


Renesanční slavnosti na pevnosti Königstein | 27.7.2019

Ručně šité historické kostýmy. FOTO: © Festung Königstein gGmbH/Marko Förster

Pevnost Königstein slaví 27. července 400. výročí jedné ze svých nejvýznamnějších budov, Hradu Jana Jiřího »Georgenburg«. K této příležitosti se v sobotu 27. července od 11:30 do 17 hodin koná renesanční festival »Renaissance-Fest«. Návštěvníci se mohou těšit na historický průvod šedesáti dvořanů v ručně šitých kostýmech ve stylu roku 1619. V čele půjde kurfiřt Jan Jiří (Johann-Georg I.) s manželkou Magdalenou Sibyllou. Chybět nebude jevištní program a každý návštěvník si bude moci vyzkoušet šerm nebo se naučit renesanční tanec.

Večer od 20 hodiny zazní pevností instrumentální hudba renomovaného souboru »lautten compagney BERLIN«. Kapela vystoupí pod širým nebem na nádvoří Paradeplatz. Večer vyvrcholí  okolo 22 hodiny ohňostrojem.

Historický průvod a další program

V historickém průvodu lze spatřit ručně šité renesanční kostýmy připomínající dobu kolem roku 1619. Předlohou jim byl dvojportrét kurfiřstkého páru, který je vystaven v drážďanské Obrazárně Starých mistrů »Alte Meister«. Kromě kostýmů si mohou návštěvníci prohlédnout, jak vypadala dvorní hostina za časů renesance. Nebude chybět ani bohatý jevištní program s renesanční hudbou a tancem a šermířské představení. Dále sokolnická show nebo historický vojenský tábor. Renesanční slavnosti nás přenesou do časů před 400 lety. Kdo bude mít zájem, může si vyzkoušet historický šerm nebo se naučit renesanční tanec. Na nejmenší návštěvníky čekají historické hry.

Novinka, renesanční zámek ve 3D

Na návštěvníky čeká velká premiéra, v jednom ze sálů Hradu Jana Jiřího si budou moci nasadit 3D brýle a virtuálně si projít prostory původního renesančního zámku nebo nahlédnout do života tehdejšího královského dvora. Zvednou-li hlavu,  do vyššího poschodí, podívají-li se z okna na dvůr, najdou tam kočár. Veškeré texty a hlasy budou i v českém jazyce. K celé této podívané slouží předpokoj dvořanské světnice ze 16. století. Najdete ji v prostorách stále výstavy »Pevnost Königstein kolem roku 1900«. Další stálou výstavou na Hradě je »Stavební historie Hradu Jana Jiřího«.

Renesanční koncert pod širým nebem

V sobotu od 20 hodin rozezní své struny instrumentální kapela »lautten compagney BERLIN«. Tento proslulý německý hudební soubor dovedně "překládá" hudební jazyk renesance a baroka do současnosti. Kromě trubek, tympánů, houslí a violoncella hrají na historické nástroje renesanční a barokní doby, které jsou dnes slyšet jen zřídka. Například dřevěný cink, dulcian nebo barokní kytara theorba.

Soubor získal řadu ocenění, včetně Echo Klassik (německá hudební cena pro osobnosti a produkce v oblasti klasické hudby). Hudebníci se pravidelně objevují i na mezinárodních scénách.

Renesanční festival na pevnosti Königstein zahrnuje díla houslových virtuózů Carla Farinu (1600-1639), dvorního hudebního režiséra Michaela Praetoria (1571-1621), Heinricha Schütze (1585-1672), Claudia Monteverdiho (1567-1643) a Heinricha Ignaze Franze Biber ( 1644-1704) a Samuel Scheidt (1587-1654).

Renesanční slavnosti  hlavní informace

KDY: 27. 7. 2019 11:3017:00

VSTUPNÉ: Renesanční slavnosti jsou v rámci vstupného na pevnost.

INFO: https://www.festung-koenigstein.de/cs/renesancni-slavnost (CZ) | https://www.festung-koenigstein.de/de/renaissancefest.html (DE)

Renesanční koncert hlavní informace

KDY: 27. 7. 2019 od 20 h | ohňostroj od 22 h

VSTUPNÉ: 33 € řada 15 | 29 € řada 615 | vstupenky k dostání na kase pevnosti, v informačním středisku, v obchodě »Museumsshop« nebo on-line: https://festung-koenigstein.ticketfritz.de/cz/ (CZ)

»lautten compagney BERLIN« hraje i na historické hudební nástroje. FOTO: © Ida Zenna, www.zenna.de


Hlavní informace o pevnosti Königstein


Pevnost Königstein © ProCopter ---- Zpět na přehled článků

Více jak 400 let stará horská pevnost Königstein uprostřed bizarní krajiny Saského Švýcarska je jedinečným příkladem evropské pevnostní architektury. Díky okouzlující přírodě a četným kulturním památkám patří mezi nejoblíbenější výletní místa v Sasku. Pohodlné dobytí pevnosti usnadňují dva výtahy a parkoviště v blízkosti pevnosti. 

Na skalní plošině ve výši 247 metrů nad řekou Labe se nachází více než 50 impozantních vojenských staveb z dob renesance, baroka a 19. století, ale i rozsáhlý park, který z „pevnosti“ činí příjemné místo k pobytu. Na ploše o rozloze téměř 13 fotbalových hřišť naleznete např. nejstarší dochovaná kasárna v Německu (1589/90), první posádkový kostel v Sasku (1676) a nejhlubší studnu v Sasku, hlubokou 152,5 metru.

Patrně nejstarší písemná zmínka o hradě na místě dnešní pevnosti pochází z roku 1233. V listině českého krále Václava I. je uváděn jistý „purkrabí Gebhard ze Steinu“. Středověký hrad Königstein patřil k Českému království až do Chebské smlouvy z roku 1459.

FANTASTICKÝ VÝHLED: Podél pevnostní zdi vede panoramatická stezka, dlouhá 1,7 km, s nádherným výhledem na Saské Švýcarsko, Východní Krušné hory a Drážďany.

Festung Königstein - hlavní informace

OTEVŘENO: duben – říjen denně 9–18 h | listopad – březen denně 9–17 h | pokladna zavírá o hodinu dříve! 24. prosince zavřeno | 31. prosince 9–15:30 | 1. leden 10–17 h

ADRESA: Festung Königstein, 01824 Königstein (Sachsen) | GPS: 50.91950309928832, 14.056603173706094

DOPRAVA: AUTEM: po dálnici D8/A17 od Prahy (výjezd Pirna, dále po B 172 ve směru na Bad Schandau až k odbočce Festung Königstein). | REGIONÁLNÍ VLAK zastávka Königstein na trati Děčín – Drážďany s přestupem v Bad Schandau. Pro cestu vlakem lze využít speciální jednodenní síťovou jízdenku Labe-Elbe. | AUTOBUS Linka 241 (Kirnitzschtal-Linie): Pirna – Königstein – Hinterhermsdorf | LOĎ (Dresden – Königstein – Bad Schandau) | PEVNOSTNÍ EXPRES Festungsexpress z města Königstein a z parkovácího domu "Parkhaus" pod pevností

PARKOVÁNÍ: Pod pevností se nachází nadzemní garáž čili "Parkhaus". K výtahu na pevnost je to zhruba 10 minut pěší chůze, od dubna do října tu jezdí za poplatek malý vláček. Čtyři hodiny stojí 5,50 €, celodenní parkování přijde na 7,50 €. Parkovné je nutné zaplatit ještě před výjezdem z parkoviště. Doba mezi placením a výjezdem nesmí překročit 30 minut. Parkoviště funguje celoročně a 24 h denně. Motorkáři parkují zdarma, za drobný poplatek si mohou uzamknout helmy do skříňky. Kompletní informace viz www.koenigstein-sachsen.de/de/Tourismus/Touristinfo-Parkhaus-Festung-Koenigstein (DE).

PARKOVIŠTĚ PRO ZÁJEZDOVÉ AUTOBUSY PŘED PEVNOSTÍ - Parkovné autobusy 10 €. Parkovné mikrobusy 8 €.

VSTUPNÉ - obsahuje použití výtahu a vstup na všechny výstav. Senioři platí plné vstupné.

Zimní sezóna 1.11.2019–31.12.2019 dospělí 10 €, zlevněné 7 €, skupiny od 15 osob 9 €,  ---- Český audioguide  3 € (k dispozici jsou i další jazyky) | Ke každému audioprůvodci za 3 € je jeden dětský audioguide (6-12 let) zdarma, https://www.festung-koenigstein.de/cs/otviraci-doba-vstupne.html

TIP: Na návštěvu pevnosti si naplánujte minimálně dvě hodiny. Ti, kteří si při své návštěvě pevnosti nestihnou všechno prohlédnout, mohou s tou samou vstupenkou přijít během následujících sedmi dnů ještě jednou. Pro tento případ je třeba se ale před odchodem z pevnosti po předložení dokladu totožnosti zaregistrovat u pokladny nebo na informacích v budově Brunnenhaus (Studniční dům).

GASTRONOMIE: zahradní restaurace Napoleonküche v létě, restaurace "Offizierskasino" celoročně, historický výčep „Zum Musketier", pevnostní pekárna, zážitková restaurace „In den Kasematten“ na objednávku pro skupiny, informace a rezervace viz www.festung.de (DE), telefon +49 35021 64-444, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. | https://www.facebook.com/festungkoenigstein (DE)

VYBAVENOST: osobní výtah (celoročně), panoramatický výtah (duben–říjen), muzejní obchod, stojany na kola, uzamykatelné boxy u vchodu do pevnosti, psi se mohou po areálu pohybovat na vodítku (nesmí do budov a na výstavy) | Možnost ubytování: penzion a letní byty na pevnosti v domě Brunnenhaus

BEZBARIÉROVOST: Plánek bezbariérových tras a služeb je k dispozici u pokladny. Obsahuje téměř dvoukilometrovou okružní prohlídku podél vnější zdi většinou s dostatečnou plochou nutnou pro pohyb a mnoha vyhlídkovými body a označení cest, které nejsou vhodné pro vozíčkáře. Většina výstav má bezbariérový přístup. | U panoramatického výtahu je velký plastický model pevnosti pro nevidomé. | Osoby se zdravotním postižením (s průkazem TP/ZTP) mohou bezplatně zaparkovat v těsné blízkosti pokladny (přímo u vstupu do pevnosti). K dispozici jsou výtahy i bezbariérové toalety. Snížené vstupné a bezplatný vstup pro jednu doprovázející osobu a bezplatný vstup pro vodicí psy | Upozornění: Vozíčkáři by s sebou měli mít jednu doprovázející osobu, protože v důsledku historického charakteru stavby jsou cesty zčásti nerovné a strmé. Pro lepší přehled těžko sjízdných, resp. nesjízdných cest v pevnosti je k dispozici plán prohlídky speciálně pro vozíčkáře (v němčině, překlad legendy viz níže). | Plánek okružní stezky pro vozíčkáře (download souboru .pdf, velikost 1MB; v němčině, adresa: https://www.festung-koenigstein.de/files/festung-koenigstein/downloads/FK-Rollstuhl-Rundgang.pdf) Vysvětlivky (překlad): zeleně označené budovy, zelené pruhy: volný přístup pro vozíčkáře | symbol růžice: vyhlídkové body tj. místa s výhledem do krajiny a informacemi o okolí | modré pruhy: etapy s překážkami resp. se silným stoupáním/klesáním (22%)

SERVIS V ČEŠTINĚ: audioprůvodce 3 € (česky aj.), dětský audioguide (česky, anglicky aj.), texty k výstavám (česky, anglicky aj.), prohlídky v češtině na objednávku, český web www.festung-koenigstein.de | český blog www.drazdany.info/koenigstein

ČESKÉ LETÁKY (soubory pdf ke stažení) doplňovačka pro děti | orientační plán s výkladem a obecnými informacemi | letáček | plánek pevnosti

www.festung-koenigstein.de  (CZ | DE | EN | PL | RU | F) | https://www.facebook.com/BergfestungKoenigstein (DE) |  www.drazdany.info/koenigstein (CZ) | www.drezno.info/koenigstein (PL)

Další informační zdroje: Zpravodaj z pevnosti www.festung-koenigstein.de/cs/abonovat-bulletin.html (česky) | https://www.facebook.com/BergfestungKoenigstein (DE)

Přejít na Google Maps

 

DE: Festung Königstein


ODKAZY

NEWSLETTER www.drazdany.info/zpravodaj

KALENDÁŘ AKCÍ www.drazdany.info/kalendar

CESTA DO DRÁŽĎAN www.drazdany.info/FAQ

TISKOVÉ ZPRÁVY www.drazdany.info/presse


VYDAVATEL

Susanne Arens • Internationales Marketing Dresden | Mezinárodní marketing Drážďany • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. • mobil +49 172 2876891 • telefon +49 351 88961071 • St. Petersburger Str. 28/312 • D-01069 Dresden | www.internationales-marketing-dresden.de (DE) | www.drazdany.info (CZ) | www.facebook.com/drazdany.net | www.facebook.com/drazdany.nakupy | www.twitter.com/drazdany | Zásady ochrany a zpracování osobních údajů www.ddin.de/datenschutzerklaerung


ODHLÁŠENÍ

V případě, že naše zprávy nechcete dostávat, odpovězte prosím na tento e-mail předmětem "NEPOSÍLAT" nebo nám zašlete prázdný mail na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


PŘIHLÁŠENÍ

Zpravodaj si můžete objednat zasláním prázdné zprávy na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Naším cílem je zasílat informace pouze lidem, kteří o ně mají skutečně zájem. Budeme rádi, pokud nás doporučíte svým kolegyním, kolegům či spolupracovníkům, kteří se zabývají turistikou a cestováním a kteří o naše zprávy stojí.