Drážďany, 7. listopad 2019


Vážená paní redaktorko, vážený pane redaktore,

nejstarší německý vánoční trh, drážďanský Štrýclmarkt, už z velké části stojí a v pátek 22. listopadu proběhne za soumraku (cca 16:45 h) zkouška světel. Letošní trh začíná ve středu 27. listopadu odpoledne. Štolová slavnost s historickým průvodem a obří štolou se koná v sobotu 7. prosince 2019. Letos o adventu bude v Drážďanech jen jediná prodejní neděle, a to 8. prosince (12 do 18 hodin).

Nabízíme zprostředkování rozhovorů s představiteli trhů i města Drážďany. Akreditace na Štolovou slavnost (pódium a procesí) můžete získat rovněž u nás. Prosím přihlašte se, pokud možno, do 2. prosince 2019!

Naši první letošní tiskovou zprávu s všeobecnými informacemi o drážďanských vánočních trzích najdete na www.drazdany.info/presse/advent1

FOTOGRAFIE v rozlišení pro tisk najdete na https://goo.gl/photos/LbtxCx3i2FbtLTvL8.

Fotografie v rozlišení pro tisk najdete na photos.google.com

Drážďany se těší na Vaši návštěvu!

Z Drážďan zdraví

Susanne Arens


Susanne Arens • Internationales Marketing Dresden | Mezinárodní marketing Drážďany • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. • mobil +49 172 2876891 • telefon +49 351 88961071 • St. Petersburger Str. 28/312 • D-01069 Dresden | www.internationales-marketing-dresden.de (DE) | www.drazdany.info (CZ) | www.facebook.com/drazdany.net | www.facebook.com/drazdany.nakupy | www.twitter.com/drazdany


DRÁŽĎANY: To nejdůležitější o letošním Štrýclmarktu | 27.11.–24.12.2019

Štrýclmarkt, jeden z nejstarších vánočních trhů na světě. © Foto: Sylvio Dittrich (DML-BY)

Drážďany i Sasko mají svůj specifický způsob zahajování vánočních trhů. Tím není rozsvícení vánočního stromu, ale roztočení velké vánoční krušnohorské pyramidy. Tu letos na Altmarktu slavnostně roztočí primátor města ve středu 27. listopadu odpoledne v 16 hodin. Nejstarší německý vánoční trh, drážďanský Štrýclmarkt »Striezelmarkt«, tak bude oficiálně zahájen. Po následujících 28 dní bude ve 230 vánočně vyzdobených stáncích probíhat vánoční prodej, a to až do Štědrého dne (24. prosince), kdy ve 14 hodin trh skončí. O druhé adventní sobotě (7. prosince 2019) se koná oblíbená Štolová slavnost, která každoročně přivítá desetitisíce lidí a mezi nimi i tisíce návštěvníků z Česka. A věděli jste, že Štrýclmarkt má už šestým rokem svou vlastní měnu? Štrýclový tolar si můžete vyměnit ve vánočním turistickém infocentru přímo na Altmarktu. Tolary platí u všech 233 prodejců na Štrýclmarktu ve stejné hodnotě jako euro. Ale tolary jsou výhodnější, jelikož za jedenáct tolarů zaplatíte v infocentru pouze deset euro! Navíc můžete při platbě použít platební kartu.

V Drážďanech se nerozsvěcuje stromeček, v Drážďanech se roztáčí vánoční pyramida

Primátor města Dirk Hilbert zahájí Štrýclmarkt dne 27. listopadu 2019 v 16 hodin symbolickým roztočením obří krušnohorské pyramidy. Předtím se od 15 hodin koná v kostele Kreuzkirche slavnostní bohoslužba se zpěvem oblíbeného drážďanského chlapeckého sboru Kreuzchor. Vstup do kostela i výběr jednoho z 3000 míst k sezení je zdarma. Po zahájení vánočního trhu začne v 233 slavnostně vyzdobených stáncích na Štrýclmarktu předvánoční prodej, který potrvá po celý advent až do Štědrého dne, tedy o všech následujících 28 dní.

🎄 www.drazdany.info/zahajeni-striezelmarktu

Štrýclmarkt má už šestým rokem vlastní měnu!

Tzv. »Striezeltaler«, v české překladu »Štrýclový tolar«, platí na vánočním trhu Štrýclmarkt už od roku 2014. Je to v podstatě forma dárkového poukazu a můžete jej darovat svým přátelům a známým, ale i spolupracovníkům a s názvem svojí firmy. V dárkovém balení přijde deset tolarů na 10,50 €. Když si tolary koupíte bez dárkového balení, tak získáte zhruba desetiprocentní slevu, jelikož jedenáct tolarů stojí deset euro. Dostanete je v turistických informacích tzv. »Dresden Information« přímo na Štrýclmarktu (náměstí Altmarkt), ale i v informacích na hlavním nádraží a u kostela Frauenkirche. Na všech těchto místech můžete za tolary zaplatit i platební kartou. Tolary se každý rok razí s jiným motivem, v minulosti to byl kostel Kreuzkirche, obří krušnohorský obloukový svícen, obří vánoční pyramida, vánoční strom. Letošním motivem je tzv. »Pflaumentoffel«, tedy kominíček postavený ze sušených švestek, kterého na trhu v 19. století prodávaly chudé děti a který dnes patří k tradičním symbolům Striezelmarktu. Tolary z minulých let stále platí, a to u všech 233 prodejců na Štrýclmarktu, každý rok od začátku trhu až do 24. prosince 14 hodin, kdy trh končí. Letos bylo raženo 40 tisíc tolarů.

💰 https://www.de24.cz/drazdany.info/strycltolar

Letos 45 tisíc nových vánočních hrníčků

Na letošní tiskové konferenci k 585. Štrýclmarktu byly představeny nové hrníčky saské firmy Kannegießier. S nápisem 585. Striezelmarkt a letopočtem 2019 jich letos bylo vyrobeno 45 tisíc. Letošní barvou hrníčků je škořápkově žlutá, loni to byla betonově šedá, předešlý rok bordó červená a v roce 2016 pruská modrá. Letošním motivem na dětských hrníčcích (5 tisíc kusů) je Jeníček a Mařenka. V turistickém centru v severovýchodním rohu Štrýclmarktu bude letos již podruhé k dostání i limitovaná série očíslovaných hrnků (letos 585) v luxusním provedením s ručně pozlaceným písmem (za 20 €).

🆕 www.drazdany.info/hrnecek-na-svarak

Vánoční pošta a pásky pro malé děti

Naproti infocentru můžete odeslat svůj vánoční pozdrav ze Štrýclmarktu s adventní známkou. Pohledy je možné posílat i do Česka, je potřeba dát na ně ale dostatečné poštovné. Službu zajišťuje soukromá saská pošta PostModern. Rodiče malých dětí si v turistickém infocentru (také ve stánku PostModern a rovněž v domečcích v dětském koutku) mohou vyzvednout žlutou pásku, na níž napíší číslo svého mobilního telefonu a kterou připevní své ratolesti na ruku pro případ, že se dítko na trhu ztratí.

ℹ️ www.drazdany.info/infocentra

Štolová slavnost: Průvod povede letos jinudy

Nejznámější a nejoblíbenější akcí drážďanského Štrýclmarktu je už dlouhá léta Štolová slavnost v sobotu před druhým adventem. Letošní štolový průvod vychází letos v sobotu 7. prosince v jedenáct hodin dopoledne a po procesí městem dorazí kolem poledne na náměstí Altmarkt. Průvod začíná i končí u Altmarktu před budovou Kulturpalast, kde se nachází Štolové pódium. Po ulici Wilsdruffer Straße vychází směrem na Postplatz, jde po ulici Sophienstrasse kolem Zwingeru, Rezidenčního zámku, Semperovy opery a katedrály Hofkirche, přes náměsti Schlossplatz, kde prochází zámeckou branou Georgentor. Poté se průvod vrací podél Rezidenčního zámku ulicí Schlossstraße zpět na ulici Wilsdruffer Straße směrem k náměstí Altmarkt (vánoční trh Štrýclmarkt).Tam je obří štola zhruba kolem poledne nakrojena a přímo z vozu rozprodána Pódiový program probíhá již od půl desáté ráno. Obří štola se od 12 hodin bude rozprodávat návštěvníkům trhu. Půlkilový kousek přijde na 6 euro a výdělek z prodeje jde na podporu odborného vzdělávání v oboru pekařství a cukrářství.

https://www.de24.cz/drazdany.info/stolova-slavnost

Adventní kalendáře pro děti v sobotu 30. listopadu

Speciální program je připraven na každý adventní víkend. Hned o prvním víkendu bude slavnost velkého adventního kalendáře, který se Štrýclmarktu nachází v rohu směrem kostel Kreuzkirche. Pořadatelé připravili na tento víkend dvakrát 585 adventních kalendářů, které budou na pódiu v sobotu 30. listopadu 2019 (14:30) rozdány všem přítomným dětem.

Páteční programy – tanec, Mikulášská, gospel a vánoční písně

Každý pátek od 18 hodin ovládne pódium vždy jiný program. Pátek 29. listopadu bude patřit tanci, 6. prosince se koná Mikulášská, 13. prosince zazní z pódia písně gospelových sborů a 20. prosince vystoupí několik sborů s vánočními písněmi.

WiFi na Striezelmarktu

Letos bude na Štrýclmarktu již bezplatná lokální síť WiFi. Po loňských zkušenosteh posílili organizátoři síť. Heslo / Passwort: striezelmarkt-2019-gast

Zkouška světel

První příležitostí uvidět letos rozzářený trh bude již tento týden. V pátek 22. listopadu totiž proběhne zkouška světel. Uskuteční se během soumraku zhruba kolem páté hodiny (16:45).

Německá tisková zpráva

DE: 585. Dresdner Striezelmarkt eröffnet am 27. November | Am Mittwoch, 27. November startet der 585. Dresdner Striezelmarkt.  Traditionell findet 15 Uhr ein ökumenischer Gottesdienst in der Dresdner Kreuzkirche statt. Im Anschluss daran eröffnet Oberbürgermeister Dirk Hilbert den Markt auf der Dresdner Geschichtenbühne. Das Stadtoberhaupt wird symbolisch die Pyramide anschieben und einen Dresdner Christstollen anschneiden. Der Striezel ist in diesem Jahr 2019 Millimeter lang. 230 Marktstände und Fahrgeschäfte offerieren ein vielfältiges Angebot. | Der Dresdner Striezelmarkt hat bis 24. Dezember täglich von 10 bis 21 Uhr geöffnet. Ausnahmen sind: der Eröffnungstag am 27. November (16 bis 21 Uhr), der Lange Freitag am 13. Dezember (10 bis 22 Uhr) und Heiligabend am 24. Dezember (10 bis 14 Uhr). Aktuelle Informationen, das vollständige Programm und ein virtueller Marktplan stehen im Internet unter www.dresden.de/striezelmarkt.. | 187 Programmpunkte mit 1900 Mitwirkenden: „Wir haben ein großartiges Unterhaltungs-Paket geschnürt – mit 187 Programmpunkten und rund 1900 Mitwirkenden. Das macht unseren Striezelmarkt einmalig. Insbesondere die Benefizveranstaltung im Dresdner Rathaus, bei der wir mit rund 300 Heimkindern die Adventszeit feiern, ist eines der Highlights“, zeigt sich Dr. Robert Franke, Leiter des Amtes für Wirtschaftsförderung, begeistert. Neben dem täglichen Programm auf der Bühne gibt es viel Abwechslung für Groß und Klein: 290 Märchen- und Geschichtenstunden im Märchenhaus, 166 Bastelstunden im Pflaumentoffel- und im Knusperhaus und 181 Stunden Wichtelkino. 40 Stunden ist der Weihnachtsmann telefonisch zu erreichen und in der Weihnachtsbäckerei können Kinder insgesamt 220 Stunden Plätzchen backen. | Ein Höhepunkt des Striezelmarktes ist das Dresdner Stollenfest am Sonnabend, 7. Dezember. Ein mehrere Tonnen schwerer Riesenstriezel (2018: 3 850 Kilogramm) wird in einem Festumzug durch die Dresdner Innenstadt zum Altmarkt gebracht. „Wir nehmen das Stollenfest zum Anlass ein karitatives Projekt und den Bäckernachwuchs zu unterstützen“, so Karoline Marschallek, Geschäftsführerin des Schutzverbandes Dresdner Stollen e. V. | Über 500 Akteure zeigen in 21 liebevoll gestalteten Umzugsbildern die Geschichte des Dresdner Stollens. Neu ist in diesem Jahr die Festumzugsroute durch die historische Altstadt entlang der Wilsdruffer Straße Richtung Postplatz zur Semperoper, vorbei an der Hofkirche, Georgentor sowie Schloßstraße. Dieses Jahr endet der Umzug vor dem Kulturpalast mit Blickrichtung Striezelmarkt. Neu ist auch die vollständige Kommentierung des Spektakels von der Bühne aus. Das Spektakel beginnt 9.30 Uhr mit einem Programm auf der Bühne vor dem Kulturpalast. 10 Uhr findet die feierliche Eröffnung statt; gegen 10.30 Uhr wird der Riesenstollen enthüllt; 11 Uhr setzt sich der Umzug in Bewegung. Gegen 11.50 Uhr wird der Riesenstollen vor dem Kulturpalast angeschnitten - mit einem 1,60 Meter langen, zwölf Kilogramm schweren Stollenmesser - und in etwa 500 Gramm schweren Stücken an die Festbesucher verkauft. „Einen Großteil des Erlöses stiftet der Stollenschutzverband für einen guten Zweck sowie die Förderung des Bäckernachwuchses“, so Karoline Marschallek, Geschäftsführerin des Schutzverbandes Dresdner Stollen e. V. | Auch an den anderen Adventswochenenden stehen traditionelle Elemente des Marktes im Mittelpunkt, wie beim Dresdner Pfefferkuchenfest (Sonntag, 1. Dezember), beim Dresdner Pflaumentoffelfest (Sonntag, 8. Dezember) oder beim Dresdner Pyramidenfest (Sonnabend, 14. Dezember) und beim Dresdner Schwibbogenfest (Sonntag, 15. Dezember). Auch Weihnachten im Dresdner Rathaus am Dienstag, 17. Dezember, und der Tag der Kreuzkirche am Sonntag, 22. Dezember, gehören zu den festen Größen. | Neue Themen-Freitage im Programm: „Die Freitage haben spezielle thematische Bezüge. Das ist gut bei den Besucherinnen und Besuchern angekommen“, so Franke. Die Themen-Freitage: Dresdner Tanzabend (29. November), Dresdner Nikolausabend (6. Dezember), Dresdner Gospelabend (13. Dezember) und der Dresdner Weihnachtsliederabend (20. Dezember). | Kindersicherheitsband: Um den Familienbesuch auf dem Striezelmarkt unbeschwerter zu machen, gibt es wieder beschreibbare Armbänder für Kinder, auf denen die Eltern ihre Telefonnummer vermerken können. Die Bänder sind erhältlich in der Tourist Information auf dem Striezelmarkt, im Striezelmarkt-Postamt, Pflaumentoffelhaus, Wichtelkino, Weihnachtsbäckerei, Knusperhaus, Märchenhaus, an der Bühne und bei der mobilen Polizeiwache, sowie beim City Management Dresden im Haus An der Kreuzkirche 6, gleich neben dem Striezelmarkt. | Striezelmarkttassen: Die Firma Kannegießer hat für diese Saison 45 000 neue Jahrestassen sowie 5 000 Tassen mit dem beliebten Kindermotiv produziert. Zusätzlich gibt es eine auf 585 Stück limitierte Sonderedition. Diese eierschalenfarbenen Tassen sind von Hand nummeriert und die Reliefelemente wie Sterne und Logo per Hand mit Glanzgold verziert. Die Sonderedition ist exklusiv bei der Dresden Tourist Information und online unter www.striezeltaler.de erhältlich. | Striezeltaler: Für zehn Euro erhält man elf 11 Taler, die bei allen Händlern auf dem Striezelmarkt eingelöst werden können. Ein Taler entspricht dem Wert eines Euros. 40 000 Taler sind produziert worden. Die Taler können an sieben Verkaufsstellen und zusätzlich online unter www.striezeltaler.de erworben werden. | Sicherheit: „Unser bewährtes Sicherheitskonzept haben wir wie jedes Jahr angepasst und weiterentwickelt. Das findet in enger Zusammenarbeit mit Partnern wie Polizei, Brand- und Katastrophenschutzamt, Gemeindlichem Vollzugsdienst, Verkehrsüberwachung und Sanitätsdienst und den Dresdner Verkehrsbetrieben statt“, sagt Franke. Neben den bekannten Schutzmaßnahmen wie den Sperrschranken, Indutainern oder Nestlerblöcken wird es zusätzlich spezielle Sperrzonen um den Altmarkt für Fahrzeuge geben.
Neben der Polizei mit ihrer mobilen Polizeiwache, dem Deutschen Roten Kreuz und einem privaten Sicherheitsdienst, wird der Gemeindliche Vollzugsdienst (GVD) des Ordnungsamtes auf dem Striezelmarkt im Einsatz sein. Teams der Besonderen Einsatzgruppe und des Stadtordnungsdienstes werden auf dem Marktgelände präventiv Fußstreifen durchführen. Die Striezelwache in der Markthütte an der Kreuzung Seestraße/Altmarkt soll den Besuchern des Marktes als Anlaufpunkt bei Hinweisen oder Fragen dienen. Hier kann man auch Fundsachen abgegeben. Im Bedarfsfall werden außerdem in der Wache an Ort und Stelle Ermittlungen durchgeführt und schnell geeignete Schutz- und Rettungsmaßnahmen ergriffen. Die Striezelwache des GVD ist während der Öffnungszeiten des Striezelmarktes besetzt. Die Mitarbeiter der Verkehrsüberwachung des GVD sind im nahen Umfeld des Striezelmarktes unterwegs und sorgen für die Einhaltung der Parkregeln. | Freies WLAN: Für den Fall, dass für die Sicherheitskräfte und die Marktaufsicht die Kommunikation mittels Festnetz und Mobilfunk nicht mehr zur Verfügung steht, wird wieder ein eigenes WLAN-Netz eingerichtet. „Das offene WLAN der Veranstaltung dient hauptsächlich der Sicherheit, ist aber auch als Service für die Marktbesucher gedacht und kann von diesen genutzt werden“, so Franke. .


Pro tisk a média | drážďanský Štrýclmarkt

Drážďanský vánoční trh Striezelmarkt © Torsten Hufsky

Akreditace, tiskové konference, zprostředkování fotografií nebo partnerů pro rozhovory a veškeré informace týkající se drážďanského vánočního trhu Štrýclmarkt pro tisk a média.

Adventní zpravodaj 1/2 (19.9.2019)

Adventní zpravodaj 2/2 (7.11.2019)

Termíny pro zástupce tisku a médií

STAVĚNÍ VÁNOČNÍHO STROMU |  náměstí Altmarkt | akce s dvěma mobilními jeřáby: sobota 2. listopadu 2019

TISKOVÁ KONFERENCE k 585. drážďanskému Striezelmarktu | úterý 5. listopadu 2019, 11:00

ZKOUŠKA SVĚTEL | zkouška světel na Štrýclmarktu | pátek 22. listopadu 2019, cca 16:45

MONTÁŽ OBŘÍ ŠTOLY (neveřejná akce) | sestavování obří štoly | neděle 1. prosince 2019 Pouze pro zástupce médií - akreditace nutná, kontaktní údaje viz níže.

ÚČAST NA PÓDIU PŘI ŠTOLOVÉ SLAVNOSTI | pro média | sobota 7. prosince 2019. Akreditace nutná, kontaktní údaje viz níže.

Akreditace

Zařizujeme akreditace pro zpravodajské týmy, rozhlas, fotografy a zástupce tisku a jiných médií. Pokud chcete fotografovat či natáčet na vánočních trzích, prosím obraťte se přímo na nás, rádi Vám vyřídíme akreditaci. Akreditace je nutná na Štolovou slavnost, pokud chcete fotografovat či natáčet přímo v průvodu nebo na pódiu na náměstí Altmarkt. Kontaktní údaje pro veškeré akreditace najdete v patičce našeho webu nebo na www.drazdany.info/presse. Můžete rovněž psát na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Fotogalerie

Fotografie k propagačním účelům najdete na https://goo.gl/photos/LbtxCx3i2FbtLTvL8. Prosíme, uvádějte u nich jméno fotografa a copyright, jak je uvedeno v popiskách.


Nejdůležitější vánoční odkazy a termíny 2019

Souhrnné informace o vánočních trzích v Drážďanech

Vánoční brožura s adventním programem

Mapa drážďanských vánočních trhů

Zahajovací ceremonie Štrýclmarktu 27. listopadu 2019

Štolová slavnost v centru Drážďan 7. prosince 2019

Prodejní neděle v centru Drážďan 8. prosince 2019

Tolary na Štrýclmarktu

Historie Štrýclmarktu

Dárky z vánočních trhů

Vánoční strom na Štrýclmarktu

Hrníček ze Štrýclmarktu "Made in Saxony"

Informace pro zájezdové autobusy

Dopravní omezení. Parkování. Tipy na příjezd.


Hlavní informace o Štrýclmarktu 2019

KDY: 27.11.–24.12.2019 | denně 10–21 h | 24.12.2019 jen do 14 h

UDÁLOSTI: slavnostní zahájení 27.11.2019 v 16 h | bohoslužba v kostele Kreuzkirche 27.11.2019 v 15 h | hlavní událostí Striezelmarktu bude 26. Štolová slavnost »Stollenfest« 7.12.2019 | Prodejní neděle v centru Drážďan 8.12.2019

KDE: náměstí Altmarkt, Drážďany

KE STAŽENÍ: Vánoční brožura Drážďany a Polabí 2019/2020 (CZ, EN, DE, RU, PL) | Německý program Striezelmarktu v textové verzi (PDF, 150 kB, DE) | Trojjazyčná brožura (CZ, PL, RU)

www.striezelmarkt.cz (CZ) | www.dresden.de/striezelmarkt (DE) | dresden-weihnachten.info (CZ)


ODKAZY

NEWSLETTER www.drazdany.info/zpravodaj

KALENDÁŘ AKCÍ www.drazdany.info/kalendar

CESTA DO DRÁŽĎAN www.drazdany.info/FAQ

TISKOVÉ ZPRÁVY www.drazdany.info/presse


VYDAVATEL

Susanne Arens • Internationales Marketing Dresden | Mezinárodní marketing Drážďany • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. • mobil +49 172 2876891 • telefon +49 351 88961071 • St. Petersburger Str. 28/312 • D-01069 Dresden | www.internationales-marketing-dresden.de (DE) | www.drazdany.info (CZ) | www.facebook.com/drazdany.net | www.facebook.com/drazdany.nakupy | www.twitter.com/drazdany | Zásady ochrany a zpracování osobních údajů www.ddin.de/datenschutzerklaerung


ODHLÁŠENÍ

V případě, že naše zprávy nechcete dostávat, odpovězte prosím na tento e-mail předmětem "NEPOSÍLAT" nebo nám zašlete prázdný mail na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


PŘIHLÁŠENÍ

Zpravodaj si můžete objednat zasláním prázdné zprávy na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Naším cílem je zasílat informace pouze lidem, kteří o ně mají skutečně zájem. Budeme rádi, pokud nás doporučíte svým kolegyním, kolegům či spolupracovníkům, kteří se zabývají turistikou a cestováním a kteří o naše zprávy stojí.