Kromě lukostřelby a rýžování zlata si děti mohou vyzkoušet jízdu na oslíku © André Wirsig

O víkendu od 31. května do 2. června 2019 se uskuteční každoroční festival Karla Maye. Údolí Lößnitzgrund v Radebeulu u Drážďan se od 31. května do 2. června promění v Divoký západ. Ožije tu dobrodružství Old Shatterhanda a Vinnetoua, na návštěvníky čekají indiánské vesničky i cowboyská městečka a bohatý doprovodný program plný nejrůznějších vystoupení a přestřelek. Úzkokolejka Lößnitzgrundbahn jezdí o víkendu jako „Santa-Fé-Express“ a bude pravidelně "přepadávána". A k přepadení dochází skutečně denodenně (resp. v sobotu v 15 a 17 hodin a v neděli v 13:30 a v 16 hodin, místo: Bahndamm an der Grundmühle). V potoce Lößnitzbach mohou děti rýžovat zlato. Festival Karla Maye je ideální pro rodinný výlet. Slavnosti vyvrcholí nedělní jezdeckou přehlídkou tzv. "Sternreiterparade" s 200 jezdci z celého Německa i ze zahraničí. Každý rok slavnosti přitáhnou kolem 30 000 návštěvníků.

Romantika Divokého západu a indiánské tance během Slavností Karla Maye v Radebeulu

V kempu indiánských národa Oneida »Kleine Feder« mohou prostřednictvím tanců, písní i příběhů návštěvníci nahlédnout do indiánského světa a kultury.

Živo bude i ve westernových městečkách a osadách. Obchodníci tu nabízí své zboží, řemeslníkům lze nakukovat přes rameno během činorodé práce. Ale pozor, před salloony se poflakují nebezpečně vyhlížející kovbojové, loupeživá banda chystá útok na Santa-Fé-Express! A hlučné potyčky a divoké přestřelky tu už vůbec nikoho nepřekvapí!

Westernové městečko Little Tombstone se zaplní folkaři a mezinárodními country kapelami, zazní i rock'n'roll.

Obzvláště dobrodružné to tu však bude zejména pro malé návštěvníky. Ti mohou prozkoumat svět ze hřbetu oslíka, vyzkoušet si rýžování zlata v řece zvané »Lößnitz-River«, protloukat se pralesem či dokázat svou dovednost při lukostřelbě. Kdo se nebojí výšek, může se vydat na indiánské dětské hřiště »Am kleinem Stein« v areálu pod skálou »Hoher Stein«. Posilnit se horkou polévkou je třeba, když při divoké hře malým bojovníkům vytráví. Například na ranči »Golden Nugget Ranch«, jak tu místní restauraci se zahrádkou říkají.

Pokud se někdo vydá na cestu Expresem Santa Fé, měl by však být na pozoru. Podél dráhy se potlouká řada podivných chlapíků stojících mimo zákon a majících spadeno právě na tento vlak! A k přepadením skutečně dochází denodenně (resp. v sobotu  v 15 a 17 hodin a v neděli | 13:30 a 16 hodin, místo: Bahndamm an der Grundmühle).

Vyvrcholení slavností představuje velká nedělní přehlídka jezdců tzv. »Sternreiterparade« (10 h, Meißner Straße). Do zdejšího areálu každoročně zamíří stovky jezdců z celého Německa. Spatříte zde kovboje, tanečníky a tanečnice country stylu Line Dance, osadníky i jižanské vojáky (členové westernových spolků). Ten z jezdců, který na své cestě do Radebeulu urazí největší vzdálenost, obdrží z rukou Vinnetoua a Old Shatterhanda věrnou repliku indiánské dýmky míru.

Slavnosti »Karl-May-Festtage« se konají každoročně o víkendu po Nanebevstoupení Páně (Christi Himmelfahrt). Na tři dny se radebeulské údolí Lößnitzgrund promění v dobrodružný svět divokého západu, jako v příbězích Karla Maye. Slavnosti organizované městem Radebeul přilákají každoročně kolem třiceti tisíc návštěvníků.

Plánek festivalu Karla Maye

Hlavní informace o festivalu Karla Maye v Radebeulu u Drážďan

KDY: 31.5.–2.6.2019, pátek 19-24 h, sobota 14-24 h, neděle 10-18 h

KDE: Lößnitzgrundstraße, 01445 Radebeul (viz festival. mapa) | přenocování např. v kempu Bad Sonnenland | parkování: Kaufland Radebeul, Weintraubenstraße 31, 01445 Radebeul nebo před nádražím Radebeul Ost

DOPRAVA: tramvaj č. 4, zastávka "Landesbühnen Sachsen" | rychlodráhou S-Bahn linkou S1 do zastávky "Radebeul-Ost", odtud vyjíždí zelená úzkokolejka "Lössnitzgrundbahn" čili "Santa-Fé-Express" do zastávek "Weißes Roß" a "Lößnitzgrund", v expresu je k dostání festivalová vstupenka, která je současně i jízdenkou | koňmo po vyznačených stezkách

VSTUPNÉ: děti do 5 let zdarma | PÁTEK na páteční country-festival (od 20 h) je vstup volný resp. sponzorovaný pivovarem Freiberger | SOBOTA předprodej 7 € / 3,50 € | na místě 9 € / 5 € | rodinná vstupenka (Familienkarte) - předprodej 15 €, na místě 19 € | NEDĚLE předprodej 5 € / 2,50 € | na místě 7 € / 4 € | rodinná vstupenka (Familienkarte) - předprodej 11 €, na místě 15 € | vstupenka na CELÝ VÍKEND k dostání pouze v předprodeji 10 €/ 5 € , rodinné vstupné na celý víkend 22 € | K cenám v předprodeji je nutno připočítat 10% manipulační poplatek | S festivalovou vstupenkou lze během slavností dostat slevu 1 euro na osobu resp. 2 eura pro rodinu na vstupenku do radebeulského muzea Karl-May-Museum | Festivalové vstupenky lze zakoupit online a vytisknout doma ([email protected]) na adrese www.karl-may-fest.de (odkaz »Online Tickets bestellen«) | vstupenky platí současně i jako jízdenka na jednu jízdu vláčkem »Santa Fé-Express« mezi stanicí Radebeul Ost a zastávkou Lößnitzgrund

www.karl-may-fest.de (DE) | www.drazdany.info/radebeul (CZ) | www.drazdany.info/festival-karla-maye (CZ) | Událost na fb: www.facebook.com/events/1644336055669861/


Z festivalového programu

V údolí u viaduktu: Bahndamm an der Grundmühle

SOBOTA a NEDĚLE 15 a 17 hodin | NEDĚLE 13:30 a 16 hodin
Epochální přepadení vláčku »Santa-Fe-Express« (ZÁBAVNÉ, DOPORUČUJEME VIDĚT)

»Kleine Feder« – kemp indiánských národů

SOBOTA, 15:30 | 16:30 | 18:30 | 19:30 a NEDĚLE, 13:30 | 14:30 | 16:30 | 17:30
písně, tance a historky Indiánů s indiánskými národy
SOBOTA, 20:30 vyprávění u táborového ohně

Radebeul - ulice Meißner Straße u zastávky »Weißes Roß«

NEDĚLE 10:00 průvod a jezdecká přehlídka »Sternreiterparade« - Ten z jezdců, který na své cestě do Radebeulu urazí největší vzdálenost, obdrží z rukou Vinnetoua a Old Shatterhanda (divadlo Landesbühnen Sachsen) věrnou repliku indiánské dýmky míru.

Koncerty ve westernovém městečku Little Tombstone (Countrymusic)

V pátek je vstup volný:
PÁTEK, 19:00 Zahájení festivalu
PÁTEK, 19:30 Eastside Linedancer
PÁTEK, 20:00 16. Freiberger Country Nacht
PÁTEK, 20:00 Stringcaster
PÁTEK, 20:30 Die Canyon Boys
PÁTEK, 21:30 Showdown in Fort Henry 

SOBOTA, 14:00 Povyk v městečku / Trubel in der Westernstadt
SOBOTA, 14:00 Stringcaster
SOBOTA, 15:00 Winnetou I
SOBOTA, 15:30 Slow Horses
SOBOTA, 16:30 Winnetou I
SOBOTA, 17:00 Kevin Cash and The Cattlemen
SOBOTA, 18:00 Winnetou I
SOBOTA, 19:00 Stringcaster
SOBOTA, 20:30 Slow Horses
SOBOTA, 22:00 Kevin Cash and The Cattlemen

NEDĚLE, 12:00 Povyk v městečku / Trubel in der Westernstadt
NEDĚLE, 12:00 Slow Horses
NEDĚLE, 13:00 Winnetou I
NEDĚLE, 13:30 The Lazy Boys
NEDĚLE, 14:30 Winnetou I
NEDĚLE, 15:00 Slow Horses
NEDĚLE, 16:00 Winnetou I
NEDĚLE, 17:00 The Lazy Boys

Změna programu vyhrazena.

Spisovatel Karel May

Karel May si prošel v životě mnohým. Dokonce i vězením, aby posléze proslul coby uznávaný literát, jehož díla byla přeložena do více než 40 jazyků a stala se předlohou k více než 20 filmům. Poutavým příběhům mnozí rádi naslouchají i dnes, kdy od autorovy smrti uplynulo více než 100 let.

Na festival Karla Maye do Radebeulu přijíždějí nadšenci westernové kultury z celého světa © André Wirsig

Německý text

28. Karl-May-Festtage 31.5.–2.6.2019 | Radebeul | Pressemitteilung | Höhepunkt der Festtage ist die große Sternreiterparade am Sonntag. Hunderte Reiter aus ganz Deutschland ziehen hoch zu Ross über die Meißner Straße auf das Festgelände. Dabei wird der Reiter, der auf seinem Ritt nach Radebeul die weiteste Strecke zurückgelegt hat, mit einer indianischen Friedenspfeife ausgezeichnet.  | Die Karl-May-Festtage finden jährlich am Wochenende nach Christi Himmelfahrt statt. Die Idee für das Fest entstand 1992 aus einem Sternritt der Karl-May-Bühnen anlässlich von Karl Mays 150. Geburtstag, bei dem die Reiter unter anderem auch Radebeul durchquerten. Die Festtage werden von der Stadt Radebeul organisiert und locken jedes Jahr etwa 30.000 Besucher an.  | Mehr Infos & Tickets: www.karl-may-fest.de www.facebook.com/karlmayfesttage