Informační a návštěvnické středisko Národního parku Saské Švýcarsko ©

Stálá výstava formou multivizuální prezentace a interaktivních exponátů zprostředkovává řadu informací o geologii, rostlinách, zvířatech, o historii využití území, ale i o kulturní krajině regionu.

Centrum Národního parku Saské Švýcarsko © Nabídky pro skupiny na rok 2016 © NationalparkZentrum

Informační středisko národního parku Saské Švýcarsko v Bad Schandau poskytuje českým skupinám a školním třídám rozsáhlou vzdělávací nabídku v češtině. V češtině je kompletní stálá výstava včetně multimediálních exponátů. Čeští zaměstnanci centra navíc nabízí komentované prohlídky stálé výstavy i exkurze do přírody. Na stálé výstavě dostanou žáci české pracovní listy s úkoly a hádankami. V následujícím textu přinášíme praktické informace spojené s návštěvou centra a informace k organizaci výletu.

Informační a návštěvnické středisko Národního parku Saské Švýcarsko ©

Informační a návštěvnické středisko Národního parku Saské Švýcarsko pořádá mimo jiné také vzdělávací výlety vedené vyškolenými průvodci Národního parku. Přihlásit se na ně mohou školy všech stupňů, gymnázia, ale i školky a jiné dětské či studentské skupiny.

Informační a návštěvnické středisko Národního parku Saské Švýcarsko © Rys ostrovid

Rysí stezka »Luchspfad« v Bad Schandau je naučná stezka vedoucí z Informačního a návštěvnického centra Národního parku Saské Švýcarsko až k rysímu výběhu u horní stanice historického výtahu ve čtvrti Ostrau. Vedou Vás po ní otisky rysích tlapek, po cestě rozmístěné tabule přináší informace o rysu ostrovidu a jeho životním prostředí. 

Plch zahradní je maskotem Střediska národního parku v Bad Schandau. A nyní se stal i průvodcem výstavou. V bohatě ilustrované publikaci doprovází rodiny s dětmi po celé budově také v češtině. Na sedmdesáti stránkách je spousta otázek, podnětů, úkolů a dětem srozumitelných vysvětlení pro celkem 31 expozic stálé výstavy o divoké přírodě Saského Švýcarska. Každé expozici je věnována dvoustránka, jedna strana je určena pro dospělé, druhá pro děti.

Na destičkách naleznete tipy na výlety

Středisko národního parku v Bad Schandau zřídilo novou odpočinkovou chill-out zónu s »objevitelskými tipy« pro Sasko-České Švýcarsko v češtině, němčině a angličtině. Třicet tipů na výlet je ve třech jazycích (česky, anglicky a německy) na destičkách ve velkých dřevěných bednách v přízemí informačního centra pro návštěvníky. Sedací pytle a pohodlné lavičky svádí k odpočinu, při němž mohou návštěvníci plánovat svůj příští výlet. Malé děti zabaví dětský koutek s německo-českou hrou, jejíž hlavním hrdinou je malá okatá myška plšík lískový.

Skalní útvary národního parku Saské Švýcarsko © Sylvio Dittrich

Národní park Saské Švýcarsko je jediným národním parkem v Sasku a jediným skalním národním parkem v Německu. Zahrnuje dva prostorově oddělené, charakteristické územní celky saské části Labských pískovců rozkládající se na ploše 93,5 m2, které by měly zůstat zachovány pro nadcházející generace.

Informační a návštěvnické středisko Národního parku Saské Švýcarsko připravilo novou expozici o lese ©  NP Saské Švýcarsko

Stálá expozice v horním patře Střediska národního parku byla v červenci 2017 rozšířena o klíčové téma »Rozvoj lesa«. Jsou tu představeny dva základní typy lesů. Na jedné straně les hospodářský, sloužící k produkci dřeva. Na straně druhé pak přirozený les národního parku, jenž se řídí heslem „Ponechte přírodu přírodou“. Oba typy lesa mají svůj význam a své oprávnění. Pokud člověk chce užívat dřevo jako surovinu, nemůže čekat, až stromy spadnou samy od sebe. Naopak ale, v přirozeném lese národního parku, je mrtvé dřevo zdrojem potravy datlů, otvory v kmenech slouží sovám k uhnízdění a trouchnivé dřevo je domovem brouků. Spadlý strom poskytuje živnou půdu pro nový život a přispívá k přirozené obnově lesa.

Mušle v pískovci © Informační a návštěvnické středisko Národního parku Saské Švýcarsko

Erozní krajina Labských pískovců byla utvořena ze dna křídového moře, které před 180 milióny let zasahovalo až do zdejší oblasti.