Plch zahradní je maskotem Střediska národního parku v Bad Schandau. A nyní se stal i průvodcem výstavou. V bohatě ilustrované publikaci doprovází rodiny s dětmi po celé budově také v češtině. Na sedmdesáti stránkách je spousta otázek, podnětů, úkolů a dětem srozumitelných vysvětlení pro celkem 31 expozic stálé výstavy o divoké přírodě Saského Švýcarska. Každé expozici je věnována dvoustránka, jedna strana je určena pro dospělé, druhá pro děti.

"Obzvlášť oblíbená je u nás místnost „Za okrajem stezky začíná zvířecí říše“, říká Stefanie Engelbrecht ze Střediska národního parku, "tam se ukáží datel černý, jelen a rys teprve tehdy, když člověk zůstane potichu a na cestě."

Vzrušující je také noční průchod (jako v tunelu), kde je možné ve tmě naslouchat hlasům myší, jezevců a divokých prasat. Jak se dostaly do kamenů v labských pískovcích mušle?, tak zní další otázka, na kterou s plšíkem narazíte. Samozřejmě na místě, kde je možné se zkamenělých mušlí dotknout. Okruh s plšíkem trvá asi 2 hodiny. "Plší průvodce" (německy Bilchführer) je zdarma k zapůjčení v hale a je vhodný i pro děti, které ještě neumí číst. Rodiče se nechávají otázkami inspirovat a vybírají pro své malé děti to, co je nejvíce zajímá. A samozřejmě i plchy je ve Středisku národního centra možné vidět. Bydlí jich tu jedenáct. Tito noční hlodavci začínají být aktivní především po 17 hodině, pak už jsou čílí a veselí.  

Download

Český průvodce výstavou pro děti ke stažení (7,2 MB) |

Německý průvodce výstavou pro děti ke stažení (6,1 MB)

Fotogalerie

Informační a návštěvnické středisko Národního parku Saské Švýcarsko © Steffie Engelbrecht

Německý text

Der Bilch ist das Maskottchen des Nationalparkzentrums in Bad Schandau. Jetzt begleitet ein reich bebilderter Bilchführer auch auf Tschechisch Familien mit Kindern spielerisch durch das Haus. Die Mappe enthält zu jeder der insgesamt 31 Stationen der Dauerausstellung zwei Seiten mit Fragen, Anregungen, kleinen Aufgaben und kindgerechten Erklärungen zum Thema Wildnis in der Sächsischen Schweiz - eine Seite wendet sich an die Erwachsenen, die andere Seite an die Kinder. | "Besonders beliebt ist bei uns der Raum „Jenseits der Wege beginnt Tierland“, sagt Stefanie Engelbrecht vom Nationalparkzentrum, "dort zeigen sich Schwarzspecht, Rothirsch und Luchs erst dann, wenn man ganz still ist und auf dem Weg bleibt." Spannend auch der Nachtgang (so eine Art Tunnel), wo man im Dunkeln den Stimmen von Maus, Dachs und Wildschwein lauschen kann. Wie kommen im Elbsandsteingebirge die Muscheln in den Stein?, heißt eine weitere Frage, mit der sich auch der Bilchführer beschäftigt. Natürlich dort, wo es in der Ausstellung versteinerte Muscheln zum Anfassen gibt. Fürt den kompletten Rundgang braucht man etwa 2 Stunden. Der Bilchführer ist kostenlos im Foyer auszuleihen und auch schon für Kinder geeignet, die selber noch nicht lesen können. Eltern lassen sich von den Fragen inspirieren und wählen für ihre kleinen Kinder das aus, was sie schon interessiert. Und natürlich leben auch echte Bilche im Nationalparkzentrum. Es sind elf Tiere. Da es nachtaktive Nagetiere sind, kann man sie vor allem ab 17 Uhr erleben, dann werden sie langsam munter.