Státní muzeum archeologie v Chemnitz © zebra consult

Muzeum archeologie v Chemnitz (SMAC) pořádá od 28.9.2018 do 31.3.2019 mimořádnou výstavu o sedmsetletých dějinách česko-saských vztahů nazvanou »SASKO ČECHY 7000. Láska, žal a vzdušné zámky.« Výstava je celá v češtině a je k ní k dispozici i český katalog.

Českou tiskovou zprávu k výstavě včetně katalogu najdete na www.drazdany.info/presse/2936

Dynamické vztahy a bohaté dílčí aspekty obou regionů v širokém chronologickém rámci od doby kamenné po současnost tu stojí v centru pozornosti. Výstava líčí úzká spojení obou území, jejich konflikty i usmíření, lásku a spory, vzájemné sblížení a odcizení. Pomůže nám porozumět, proč si jsou Sasko a Čechy na jedná straně tak blízko, na druhé tak daleko.

Když Wettini a Jiří z Poděbrad roku 1459 v chebské smlouvě pevně stanovili hranici mezi Saským kurfiřtstvím a Českým královstvím, vytvořili tím jednu z dodnes nejstarších hranic v Evropě. Přitom život v pohraniční byl nadále utvářen svobodnou vůlí s přeshraničními vztahy a společnými přesahy.

Výstava prezentuje zásadní objekty archeologie a kulturních dějin obou regionů a nabízí exkluzivní pohled na významné umělecké poklady Čech. Ale zkrátka nepřijdou ani lidé jako aktéři dějin. Vždyť to jsou muži a ženy, kteří jako nositelé a nositelky politických rozhodnutí, představitelé církve, intelektuálové, vojáci, řemeslníci a umělci, kdo navazuje, pěstuje, zpečeťuje, přerušuje a občas zavrhuje vztahy.

Texty na výstavě a v katalogu jsou německy a česky.

Rezervace skupinových prohlídek v češtině na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Hlavní informace o mimořádné výstavě

KDY: 28.9.2018 – 31.3.2019

VSTUPNÉ: Na mimořádnou výstavu plné 7 € | snížené studenti, studenti SŠ od 17 let, postižené osoby 4 € | rodinné max. 2 dospělí a max. 2 děti do 18 let 10 € | skupinové vstupné od 10 osob 4 € | zdarma děti a mládež do 17 let | Kombinované vstupné mimořádná + stálá výstava 12 €/7 € | rodinné 16 € | skupinové 7 €

INFORMACE: www.smac.sachsen.de/cz (CZ) | rozhlasová reportáž o výstavě https://sever.rozhlas.cz/vystava-o-dejinach-cesko-saskych-vztahu-je-k-videni-v-muzeu-archeologie-v-7643577

HLAVNÍ PARTNEŘI: Národní galerie Praha a program Fellowship Internationales Museum der Kulturstiftung des Bundes s podporou Ostdeutsche Sparkasse a Mibrag. 

Staatliches Museum für Archäologie Chemnitz – krátce SMAC – je výkladní skříní saské archeologie a prezentuje 300 000 let kulturních dějin na území dnešního Saska. Živá, multimediální forma expozic dělá z návštěvy SMACu neobyčejný zážitek. Muzeum sídlí v bývalém obchodním domě Schocken v centru Chemnitz (Saská Kamenice) – architektonickém klenotu klasické moderny postaveném v letech 1929 až 1930 dle návrhu světově proslulého architekta Ericha Mendelsohna. SMAC je institucí Saského zemského úřadu pro archeologii.

Ve třech patrech o celkové rozloze 3000 m² je představen historický vývoj Saska od časů prvních lovců a sběračů před téměř 300 000 lety až po období první vědecko-technické revoluce. Návštěvník tak může zažít přeměnu původní přírodní krajiny v krajinu kulturní – nejprve zemědělskou a posléze industriální. Kulturně-historický vývoj oblasti přibližuje téměř 6200 exponátů a mimořádný způsob jejich prezentace. Vrcholem prezentace je vznášející se plošina ztvárňující Sasko, která na své cestě skrze tři podlaží muzea prochází tisíciletou historií jako při časosběru. Analogicky s tím se prezentuje prohlídková trasa expozic od jednoho patra k dalšímu jako cesta časem a prostorem. Ta vede kolem téměř 22metrového řezu geologickými a archeologickými vrstvami a je doprovázena zvuky charakteristickými pro jednotlivé epochy. K dispozici je audioprůvodce v českém jazyce. 

Další tři výstavní prostory věnuje SMAC svému neobyčejnému sídlu a jeho historii: tj. obchodnímu domu Schocken, architektu Erichu Mendelsohnovi a spoluzakladateli koncernu Salmanu Schockenovi.

Hlavní informace o muzeu

OTEVÍRACÍ DOBA: úterý–neděle 10–18, čtvrtek 10–20, pondělí zavřeno
(Velký pátek, Štědrý den, 1. svátek vánoční, Silvestr a Nový rok – zavřeno)

ADRESA: Staatliches Museum für Archäologie Chemnitz, Stefan-Heym-Platz 1, D 09111 Chemnitz | telefon +49 371 911 9990 | e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

VSTUPNÉ: Stálá výstava: plné 7 € | snížené studenti, studenti SŠ od 17 let, postižené osoby 4 € | rodinné max. 2 dospělí a max. 2 děti do 18 let 10 € | skupinové vstupné od 10 osob 4 € | zdarma děti a mládež do 17 let | kombinovaná vstupenka do SMAC a Sächsisches Industriemuseum Chemnitz - plné 10 € | snížené 6 € | rodinné vstupné 16 € | Děti a mládež do 18 let mají v rámci kombinovaného vstupného volný vstup do obou muzejí.

INFORMACE: www.smac.sachsen.de | www.drazdany.info/smac | výstavní texty a popisky exponátů DE a EN, audioguide archeologické expozice DE, EN a ČJ | Komentované prohlídky: Prosím kontaktujte muzeum, pokud máte zájem o individuální prohlídku ve Vašem jazyce na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Uprostřed vznášející se plošina ztvárňující Sasko v průběhů tisíců let historie © Michael Jungblut

Pohled na přeměnu původní přírodní krajiny v krajinu kulturní © Michael Jungblut

Mapa