Vánoční trh Štrýclmarkt v Drážďanech © ddpix.de (DML-BY)

Nejstaršímu německému vánočnímu trhu, drážďanskému Štrýclmarktu (německy Striezelmarkt), je letos 586 let. Jednu z hlavních atrakcí a oblíbený fotomotiv vánočního trhu představuje 14,61 m vysoká krušnohorská stupňová pyramida. Štrýcl (německy Striezel), adventní pečivo a předchůdce dnešní drážďanské štoly »Dresdner Christstollen«, dal trhu jeho jméno již v pozdním středověku. Štrýclmarkt se letos koná od 26. listopadu do 24. prosince 2020.

Jen několik kroků od vánočního trhu Štrýclmarkt se nachází malebný vánoční trh, který návštěvníky zavede o sto let zpátky, na přelom 19. a 20. století. V blízkosti kostela Frauenkirche na náměstí Neumarkt se návštěvníci ocitnou jak mávnutím kouzelného proutku někdy v roce 1900.

Štrýclmarkt, jeden z nejstarších vánočních trhů na světě. © Foto: Sylvio Dittrich (DML-BY)

Následující informace se vztahují k roku v 2019. Letošní program se s největší pravděpodobností nebude lišit. Vše upřesníme na podzim letošního roku.

Drážďany i Sasko mají svůj specifický způsob zahajování vánočních trhů. Tím není rozsvícení vánočního stromu, ale roztočení velké vánoční krušnohorské pyramidy. Tu letos na Altmarktu slavnostně roztočí primátor města ve čtvrtek 26. listopadu odpoledne v 16 hodin. Nejstarší německý vánoční trh, drážďanský Štrýclmarkt »Striezelmarkt«, tak bude oficiálně zahájen. Po následujících 29 dní bude ve 230 vánočně vyzdobených stáncích probíhat vánoční prodej, a to až do Štědrého dne (24. prosince 2020), kdy ve 14 hodin trh skončí. O druhé adventní sobotě (5. prosince 2020) se koná oblíbená Štolová slavnost, která každoročně přivítá desetitisíce lidí a mezi nimi i tisíce návštěvníků z Česka. A věděli jste, že Štrýclmarkt má už šestým rokem svou vlastní měnu? Štrýclový tolar si můžete vyměnit ve vánočním turistickém infocentru přímo na Altmarktu. Tolary platí u všech 233 prodejců na Štrýclmarktu ve stejné hodnotě jako euro. Ale tolary jsou výhodnější, jelikož za jedenáct tolarů zaplatíte v infocentru pouze deset euro! Navíc můžete při platbě použít platební kartu.

Vlakem nebo autem? Jaký je ideální příjezd na vánoční trhy? © DRAZDANY.info

Na náměstí Altmarkt se od 26. listopadu do 24. prosince koná tradiční vánoční trh Štrýclmarkt (Striezelmarkt). Nachází se přímo v centru města a nejlépe se k němu o vánocích dá dostat pěšky nebo veřejnou dopravou. Obzvlášť během Štrýclmarktu je doporučeno zaparkovat své auto mimo centrum města. Na nejdůležitějších příjezdových cestách jsou k dispozici bezplatná parkoviště (P+R) s dobrým přístupem k veřejné dopravě. Vzhledem k nákupnímu předvánočnímu shonu ve městě během vánočních trhů se může stát, že všechna místa v centru budou obsazena.

Následující informace se vztahují k roku v 2019. Letošní program se s největší pravděpodobností nebude lišit. Vše upřesníme na podzim letošního roku.

Informace o aktuálních uzavírkách na webu dresden.de v češtině - po rozkliknutí odkazu "Další informace" se Vám zobrazí barevná legenda: výrazně zúžená ulice výrazně zúžená ulice | uzavírka jednoho jízdního pruhu, jednostranná uzavírka: regulace dopravy dopravními značkami uzavírka jednoho jízdního pruhu, jednostranná uzavírka: regulace dopravy dopravními značkami | jednostranná uzavírka: regulace dopravy semafory jednostranná uzavírka: regulace dopravy semafory | oboustranné zúžení: regulace dopravy dopravními značkami oboustranné zúžení: regulace dopravy dopravními značkami | jednostranná uzavírka: regulace jednosměrky jednostranná uzavírka: regulace jednosměrky | úplná uzavírka úplná uzavírka | jízdní pruh částečně s podstatnými omezeními jízdní pruh částečně s podstatnými omezeními 

Obsah letošní vánoční brožury již najdete v tomto článku

Drážďany pamatují každoročně na české návštěvníky vánočních trhů a přináší českou verzi oblíbené vánoční brožury. Ta je již nyní k dostání v obou drážďanských turistických infocentrech »Dresden Information«, a to v češtině, angličtině, němčině, ruštině a polštině.

Foto: Slavnostní nakrojení štoly během zahájení Štrýclmarktu. Nejedná se ale o obří štolu - ta se představí až během Štolové slavnosti. © Mike Schiller, Meidresden.de

Následující informace se vztahují k roku v 2019. Letošní program se s největší pravděpodobností nebude lišit. Vše upřesníme na podzim letošního roku.

Hlavní drážďanský vánoční trh Štrýclmarkt »Striezelmarkt« začíná každým rokem před prvním adventem. V roce 2020 je to ve čtvrtek 26. listopadu. U příležitosti zahájení 586. Štrýclmarktu se jako každý rok bude konat slavnostní ekumenická bohoslužba v drážďanském kostele Kreuzkirche na náměstí Altmarkt. Bohoslužbu již tradičně hudebně doprovází známý chlapecký pěvecký sbor Dresdner Kreuzchor. V kostele je místo pro 3000 hostů a vstup je volný. V 16 hodin bude slavnostní zahájení pokračovat na pódiu přímo na náměstí Altmarkt. Představitelé města nakrojí vánoční drážďanskou štolu, která je předzvěstí Štolové slavnosti konané v sobotu 5. prosince, při níž se na náměstí Altmarkt bude krájet několikatunová obří štola. Štola, která se krájí na zahájení Štrýclmarktu není tedy ta známá obří štola, která se prezentuje až v rámci slavnostního průvodu. Je to spíše její menší příbuzná - zvláštností je, že je každý rok o jeden milimetr delší, tento rok 2020 milimetrů.

Drážďanská štolová slavnost na vánočním trhu Štrýclmarkt © Schutzverband Dresdner Stollen e.V., Claudia Jacquemin

Následující informace se vztahují k roku v 2019. Letošní program se s největší pravděpodobností nebude lišit. Vše upřesníme na podzim letošního roku.

V pořadí 27. Štolová slavnost se koná v sobotu 5. prosince 2020. Již řadu let je to hlavní událost drážďanského vánočního trhu Štrýclmarkt (Striezelmarkt), kterou každoročně navštíví desetitisíce lidí, mezi nimi jsou i tisíce z České republiky. Oblíbená slavnost začíná ráno přímo před branami vánočního trhu Štrýclmarkt. Fanfáry, pochodové orchestry a mažoretky se řadí do průvodu. Na pódiu probíhá doprovodný zábavní program, během něhož se formuje celé štolové procesí, které tvoří zástupci tradičních řemeslných cechů a 22 výjevů z dějin pečení originální drážďanské štoly –  dohromady jde v průvodu na pět set účastníků v krojích, převlecích či uniformách. Tento historický průvod s několikatunovou obří štolou taženou koňským spřežením se poté vydává na zhruba hodinovou cestu kolem Zwingeru, Semperovy opery a katedrály Hofkirche zpět k pódiu před budovou Kulturpalast u vánočního trhu Štrýclmarkt. Tam je obří štola zhruba kolem poledne nakrojena a přímo z vozu rozprodána návštěvníkům vánočního trhu. Štolová slavnost se koná každoročně v sobotu před druhým adventem. Den po Štolové slavnosti je v Drážďanech jediná letošní prodejní neděle, obchody v centru budou mít otevřeno od 12 do 18 hodin.

Bezpečnost na Striezelmarktu © www.ddin.info

Následující informace se vztahují k roku v 2019. Letošní program se s největší pravděpodobností nebude lišit. Vše upřesníme na podzim letošního roku.

Nejstarší německý vánoční trh, drážďanský Štrýclmarkt »Striezelmarkt«, začíná již ve středu 26. prosince 2020 a potrvá až do Štědrého dne. Jak je to s bezpečnostními opatřeními? Stejně jako loni, bude i tomto roce bude z bezpečnostních důvodů uzavřen jižní pruh (ten blíže k trhu) ulice Wilsdruffer Straße po celou dobu konání trhů. V důsledku této uzavírky je podzemní parkoviště pod náměstím Altmarkt »Tiefgarage Qpark Altmarkt« přístupné pouze ze směru Pirnaischer Platz.

Loňský hrníček ze Štrýclmarktu vyrobený přímo v Sasku © www.drazdany.info

Následující informace se vztahují k roku v 2019. Letošní program se s největší pravděpodobností nebude lišit. Vše upřesníme na podzim letošního roku.

Na letošní tiskové konferenci k 586. Štrýclmarktu (německy »Striezelmarkt«) byly představeny nové hrníčky saské firmy Kannegießier. S nápisem 586. Striezelmarkt a letopočtem 2020 jich letos bylo vyrobeno 45 tisíc a 5 tisíc s dětským motivem Jeníčka a Mařenky. Organizátoři trhu jsou každý rok potěšeni, když si návštěvníci tyto hrnečky nechávají na památku jako suvenýr z Drážďan. Letošní barva hrníčků je zatím neznámá. Loni to byla skořápkově žlutá, v roce 2018 betonově šedá, v roce 2017 bordó červená a v roce 2016 pruská modrá. Na hrníčcích je vyobrazena štolová pečeť se Zlatým jezdcem, tedy symbolem, který ve formě zlaté pečeti potvrzuje pravost originální drážďanské vánoční štoly. A letos poprvé byla vydána i edice 5 tisíc hrníčků na dětský punč s pohádkovým motivem (Paní Zima, německy Frau Holle). V turistickém centru v severovýchodním rohu Striezelmarktu bude letos již podruhé k dostání i limitovaná série očíslovaných hrnků (letos 586) v luxusním provedením s ručně pozlaceným písmem (za 20 €).

Následující informace se vztahují k roku v 2019. Letošní program se s největší pravděpodobností nebude lišit. Vše upřesníme na podzim letošního roku.

V Drážďanech se každoročně staví na náměstí Altmarkt vánoční strom, a to za pomoci několika mobilních jeřábů a za účasti stovek přihlížejících. Od 31. října 2020 bude stát na Altmarktu vánoční strom. Loni to byl asi 70letý a 25 metrů vysoký smrk ze státního lesa u Bärenfels. Později okolo něj přibude 233 vánočních stánků a dalších atrakcí. Vánoční trh Štrýclmarkt začíná 26. listopadu 2020 a končí na Štědrý den. O letošním stromu se mělo původně hlasovat. Jenže žádný ze 40 do soutěže přihlášených stromů nesplňoval kriteria pro vánoční trh, kterými jsou výška, košatost a bezvadný stav.